Nemci nisu previše negodovali posle poraza u finalu, dali su odgovor: Eto vam titula, imate samo jednu, a mi četiri
Fudbaleri Engleske na domaćem terenu 1966. godine su pokorili planetu, na Mundijalu za koji je vezan najmisteriozniji gol u istoriji svetskih fudbalskih prvenstava.
Gordi albion dugo je odbijao da igra protiv drugih nacija, smatrajući sebe superiornijim u odnosu na sve. Kada je, pak, popustio zaradio je više "šamarčina" koji su Ostrvljane naterali da se prilagode pa i da uče od drugih.
Te lekcije su naplaćene kod kuće, kada su Džefri Harst i društvo otišli do kraja, porazivši mrske Nemce sa 4:2 nakon produžetaka.
Pred 96.924 gledaoce Helmut Haler je najavio senzaciju. Harst je, svojim prvim golom, ubrzo smirio naciju, da bi Martin Piters u finišu najavio feštu.
Pa ipak, Panceri ne bi bili Panceri kada bi se tek tako predali. Igrao se 89. minut kada je Volfgang Veber zatresao mrežu i odveo finale u produžetke.
U njima je zablistao Harst sa još dva pogotka, od kojih je prvi najkontroverzniji ikada. Jako je šutirao, lopta ja zatresla prečku, odbila se o zemlju i - prešla liniju.
Tako je, barem, tvrdio pomoćni sudija Tofik Bahramov čiju signalizaciju je uvažio glavni arbitar Gotfrid Dinst.
Od tada traje misterija je li lopta prešla liniju. Englezi su nedavno napravili studiju dokazavši da je bila tik iza crte. A Nemci nisu previše negodovali uz odgovor: Eto vam titula, imate samo jednu, a mi četiri.
Bilo kako bilo, Džef se upisao u anale svetskih prvenstava i kao jedini igrač sa het-trikom u finalu i kao vlasnik najkontroverznijeg gola.
Pokušaj Brazilaca da vežu treću krunu doživio je krah. Karioke nisu prošle ni grupu najviše zbog činjenice da se Pele povredio u prvoj utakmici i pobedi nad Bugarskom. Duel sa Mađarskom nije igrao i poraz je bio neminovan, baš kao i u okršaju sa Portugalijom koja je izrodila novu zvezdu.
Portugalci su u velikom stilu obežili premijerni nastup na svetskim prvenstvima, te su na krilima nezaustavljivog Euzebija uzeli bronzu. Sjajni napadač zablistao je punim sjajem i turnir je završio kao ubedljivo najbolji strelac sa devet golova.
Šampionat su bojkotovale afričke reprezentacije zbog odluke FIFA da selekcije iz Afrike moraju da igraju dodatni baraž sa predstavnikom Azije ili Okeanije.
Vredan pomena je još jedan heroj. Pas po imenu Pikls se proslavio pošto je u žbunju jedne londonske ulice pronašao, u novine zamotan, ukradeni trofej Žila Rimea. Replika je bila spremna u slučaju da original ne bude pronađen pre finala. I Piklsova ogrlica i replika pehara izloženi su u Nacionalnom fudbalskom muzeju Mančestera.
Reprezentacija Jugoslavije nije nastupila na Ostrvu pošto se "okliznula" u kvalifikacijama. Sa najvećim rivalom Francuskom je imala identičan skor, po pobedu i poraz, ali je koban bio ubedljiv neuspeh u Norveškoj.
Veteran Milan Galić bio je najbolji strelac Plavih u kvalifikacijama sa četiri pogotka. Dva je postigao talentovani Dragan Džajić, a najveći teret u tom ciklusu izneli su Fahrudin Jusufi, Josip Skoblar, Velibor Vasović, Vladimir Popović, Vladimir Kovačević, Spasoje Samardžić, Vladimir Durković.
Top 10 u Engleskoj: Engleska, Zapadna Nemačka, Portugalija, Sovjetski Savez, Argentina, Urugvaj, Mađarska, Severna Koreja, Italija, Španija.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.