Cilj podrške Delegacije EU u Srbiji Paraolimpijskim komitetu Srbije je promocija inkluzije u sportu, koji bi trebao da bude dostupan svima
Ambasador EU u Srbiji Emanuele Žiofre organizovao je svečani prijem u Evropskoj kući za paraolimpijace i članove Paraolimpijskog tima Srbije i tom prilikom im poručio da njihov uspeh nisu samo medalje koje su osvojili, već da to predstavlja i trijumf ljudskog duha.
"Danas se okupljamo da proslavimo ne samo izuzetna dostignuća Paraolimpijskog tima Srbije, već i istrajnost, snagu i jedinstvo koje oni oličavaju. 22 izuzetna sportista koji su se takmičili u Parizu i vratili se kući sa šest zasluženih medalja su zaista učinili Srbiju ponosnom", rekao je Žiofre na prijemu organizovanom povodom završetka Paraolimpijskih igara u Parizu i uspeha koji su srpski sportisti ostvarili.
Žiofre je naglasio da je duh ovih sportista poziv svim ljudima da se suoče sa izazovima.
"Dragi sportisti, u vašoj neumornoj odlučnosti, podsećate nas da je svaki izazov sa kojim se suočavamo prilika da se uzdignemo više, da damo sve od sebe i da inspirišemo sve one oko nas. Pokazali ste nam da pobeda nisu samo medalje, već srce, hrabrost i volja da nikada ne odustajemo. To su vaši kvaliteti i hvala vam na tome", izjavio je Žiofre.
Ocenio je da partnerstvo EU i Paraolimpijskog komiteta Srbije predstavlja više od saradnje i da je ono simbol vrednosti kojih se EU drži i na koje je izuzetno ponosna.
"Ono je pokazatelj inkluzije, društva u kojima je svima data šansa da dostignu svoj puni potencijal", rekao je Žiofre.
Dodao je da je ta saradnja svedočanstvo šta EU i Srbija mogu da urade zajedno i poručio da su paraolimpijci inspirisali celu naciju, ali i mnogo šire.
"Vaš uspeh je trijumf ljudskog duha i svi smo počastvovani da vas danas slavimo, i zvaničnici EU i Srbija. Hvala vam što ste nas sve podsetili na snagu koju nosimo u sebi", zaključio je Žiofre.
Predsednik Paraolimpijskog komiteta Srbije Zoran Mićović ocenio je da bi se dogodio veličanstveni uspeh kao onaj u Parizu, morale su se dogoditi neke stvari.
"Svi oni koji su godinama trenirali spremali su se da tamo odu po medalje. To znači da se medalje osvajaju na treninzima, dobrim radom, upornim treniranjem i permanentnim praćenjem onoga što je neophodno da se sutra osvoje medalje", rekao je Mićović.
Pored saradnje sa Evropskom komisijom, on je istakao i saradnju sa državom, za koju je rekao da je do sada nesebično pomagala.
Mićović je ukazao da je Paraolimpijski komitet od prvog dana Igara sarađivao sa Evropskom komisijom i da je ta saradnja, odnosno poznavanje pozitivne legislative EU, pomoglo da se paraatletičaru Nebojši Đuriću vrati srebrna medalja koja mu je pogrešnom odlukom sudija oduzeta.
"Samo zahvaljući toj legislativi koju smo poznavali i našem pritisku, celog tima koji je bio sa nama u Parizu, mi smo uspeli da ih nateramo da priznaju svoju grešku i Nebojši vrate medalju", naveo je Mićović.
Strelac i osvajač zlatne medalje na Paraolimpijskim igrama u Parizu Dragan Ristić zahvalio je Evropskoj kući na podršci srpskim paraolimpijcima.
"Naš trud i rad se isplatio. Izuzetno mi je drago što sam četvrti put bio na Olimpijskim igrama", rekao je Ristić.
On je istakao i da mu je drago da je Srbija u mogućnosti da bude domaćin velikih takmičenja, kao što je 2018. bila domaćin Evropskog prvenstva u parastreljaštvu.
Pomoćnik ministra za informaciono društvo i informacionu bezbednost Nikola Bićanin obratio se u ime ministra informisanja i telekomunikacija Dejana Ristića i čestitao paraolimpijcima na rezultatatima ostvarenim u Parizu.
"Čak šestoro njih se vratilo u Srbiji sa odličjem, ali ono što je mnogo bitnije je da svako od njih u svojim grudima nosi zlatnu medalju iskazano za viteštvo, upornost, istrajnost", poručio je Bićanin i dodao da svako od njih nosi i najsjajnije odličje, za domoljublje, jer su na najbolji mogući način prezentovali svoju zemlju.
Naveo je da je Ministarstvo pružilo podršku paraolimpijcima u vidu nabavke sredstava za telekomunikaciju i dodao da će Ministarstvo nastaviti da im pruža punu podršku u narednom periodu.
Posetioci svečanosti su imali priliku da odigraju partiju stonog tenisa sa srpskim paraolimpijcima.
Cilj podrške Delegacije EU u Srbiji Paraolimpijskim komitetu Srbije je promocija inkluzije u sportu, koji bi trebao da bude dostupan svima.
Srpski sportisti su na Paraolimipijskim igrama u Parizu osvojili ukupno šest medalja.
Najsjajnije, zlatno odličje osvojio je parastrelac Dragan Ristić u disciplini vazdušna puška, dok su tri srebrne medalje Srbiji donele parastonoteniserke Borislava Perić Ranković u singlu i u dublu sa Nadom Matić, kao i paraatletičar Nebojša Đurić u bacanju kugle.
Bronzana odličja osvojili su parastonoteniser Mitar Palikuća i paraatletičar Željko Dimitrijević u bacanju čunja.
Paraolimpijske igre predstavljaju međunarodno takmičenje od 1952. godine, a od Rima 1960. godine održavaju se u istom gradu kao i Olimpijske igre.
Ovogodišnje Paraolimpijske igre u Parizu okupile su više od 4.000 sportista.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.