Možete da radite šta god da smislite - od modifikovanja, kopiranja, distribuiranja, pa čak i prodavanja
Bitan deo računarske istorije, MS-DOS 4.0, razvili su zajedničkim snagama IBM i Microsoft, a sada je on potpuno otvorenog koda. MS-DOS 4.0 je dostupan pod MIT-ovom licencom, besplatan za korišćenje, modifikovanje i proučavanje.
Gotovo četiri decenije pošto je kreiran, a da nikada nije bio uveden u široku upotrebu, MS-DOS 4.0 sada je dostupan kao operativni sistem otvorenog koda na GitHubu.
Tu se može naći u izvornom obliku, preuzeti potpuno besplatno, a pod MIT-ovom licencom s njim praktično može da se radi šta god je kome po volji - od modifikovanja, kopiranja, distribuiranja, pa čak i prodavanja. Ali, najverovatnije je da će ta objava poslužiti samo za proučavanje jednog zanimljivog softverskog proizvoda iz 1986. godine.
Tada je, naime, Microsoft u saradnji s IBM-om izrađivao MS-DOS, pa je u tom procesu nastala i verzija o kojoj danas pišemo, Multitasking DOS, prvi operativni sistem koji je podržavao rad programa u pozadini, tj. multitasking. Predstavljen je u Parizu, a licenciralo ga je svega nekoliko evropskih kompanija, dok je IBM nastavio s radom na verziji MS-DOS 3.x, kao i kasnije, zajedno s Microsoftom, na OS/2. Time je verzija 4.0 ostala gotovo zaboravljena, a ubrzo ju je zamenio i MS-DOS 4.01, koji nije podržavao multitasking.
Nedavno su slučajno otkrivene diskete s raritetnom verzijom MS-DOS-a 4.0, zajedno s izvornim kodom i dokumentacijom, pa su u Microsoftu odlučili da je otvore i ponude javnosti. Sve se danas može naći na GitHubu, a za pokretanje prastarog OS-a potrebno je da imate originalni IBM PC XT, noviji Pentium računar, ili ako to nemate pri ruci, poslužiće i neki od kompatibilnih x86 emulatora.
Na istom mestu moguće je pronaći i ranija izdanja MS-DOS-a, takođe besplatno i otvorenog koda. Verzije 1.25 i 2.0 na taj način su otvorene pre desetak godina.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.