Ako razmišljate o budućnosti u Srbiji, istraživanje pokazalo da je gejming industrija izuzetan izbor

Igre proizvedene u našoj zemlji su kupljene ili preuzete više od milion puta

Autor: Tijana Škodrić
19.04.2024. 22:00
  • Podeli:

Gejming industrija Srbije je prošle godine prihodovala više od 175 miliona evra, što je 17 odsto više nego 2022. godine, pokazalo je istraživanje Asocijacije industrije video igara Srbije. Neverovatan porast vidi se i u broju zaposlenih od čak 98 posto, pa je procena da u ovoj industriji radi 4.300 ljudi. Proverili smo da li je potrebno da budete gejmer da biste bili u toj industriji.

U ovom momentu 38 timova u Srbiji razvija više od 80 igara.

"Čuo sam informaciju da je premašila i filmsku industriju po profitu, već ima par godina, ali razvijaće se sigurno još više i treba malo ljudi da se posvete tome", kaže Mateja Dragosov, ljubitelj video igara.

Sa time se slažu i pedstavnici istraživanja.

"Mnogo je bitno da oni koji danas razmišljaju koji će fakultet upisati ili srednju školu, mogu sebe da vide i u nečemu što ne deluje tradicionalno kao utočište inženjera, a u stvari je najatraktivnija oblast", kaže Mihailo Vesović, direktor Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju Privredne komore Srbije.

Jedan od razloga za to je što 57 odsto kompanija razvija originalne proizvode, a igre proizvedene u Srbiji su kupljene ili preuzete više od milion puta.

"Ne vidim sebe kao programera, da ja sad to kao nešto pravim, da dizajniram i ne verujem da mogu još profesionalno da igram, pošto još nisam toliko dobar", navodi Dragosov.

Najtraženije pozicije su različite vrste programera i umetnika, ali je najteže popuniti radna mesta u marketingu i akviziciji korisnika, te ne treba da se ograničava znanje o programiranju.

"Jako je važno to što gejming ovde nije servis, kao što je dosta IT industrije servis ka inostranstvu, već gejming industrija razvija svoje proizvode, svoje igre i plasira ih na svetsko tržište i to je jedna industrija potpuno posvećena izvozu", ističe Mihajlo Jovanović Džaril, direktor Asocijacije industrije video igara Srbije.

Igrice se najviše izvoze u Sjedinjene Američke Države, Veliku Britaniju i Nemačku.

"Izuzetno nam je drago da već treću godinu zaredom pokazujemo da ne opada broj žena koje su zaposlene u industriji, tako da one i dalje čine trećinu svih zaposlenih i ono na što smo takođe ponosni je da žene čine polovinu svih vođa timova", reči su Kristine Janković Obućine, izvršne menadžerke SAG.

Ove godine planirano je otvaranje 475 novih radnih mesta u kompanijama koje se bave gejmingom, a potražnja je za različitim stručnjacima. Uprkos izazovima koje je donela 2023. godina, gejming industrija uspela je ne samo da očuva stabilnost, već i da poveća prihode i broj zaposlenih, tako da ako niste ljubitelji igrica - možda je vreme da im date priliku.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()