Britanska agencija navodi da je ovo usledilo nakon kritika stručnjaka da antimonopolski zakoni Evropske unije, kao i zakoni o spajanju kompanija, ne idu ukorak s vremenom
Antimonopolska nadzorna tela Evropske unije, koja istražuju sporazume o spajanju velikih tehnoloških kompanija (Big Tech) ili njihovu tržišnu moć, sada će takođe uzimati u obzir, pored ostalog, i širi uticaj njihovih besplatnih proizvoda ili usluga, izjavila je danas Margret Vestager, zadužena za obezbeđivanje slobodne tržišne utakmice i konkurencije u EU.
Vestager je najavila izmene gotovo tri decenije starih pravila, poznatih kao obaveštenje o definiciji tržišta, koja određuju da li kompanije imaju tržišnu moć da potiskuju rivale ili kontrolišu cene, preneo je Rojters.
Britanska agencija navodi da je ovo usledilo nakon kritika stručnjaka da antimonopolski zakoni Evropske unije, kao i zakoni o spajanju kompanija, ne idu ukorak s vremenom, naročito na tehnološkim tržištima, kao i u vezi sa kompanijama koje nude besplatne proizvode ili usluge u zamenu za podatke korisnika.
U slučajevima, u koje su uključene velike tehnološke kompanije, Evropska komisija ispitivaće višestrane platforme i digitalne ekosisteme, proizvode izgrađene oko mobilnog operativnog sistema, kako bi definisala tržišnu moć kompanije, kao i proizvode i usluge koji se nude besplatno.
Rojters napominje da se tržišni udeo kompanija takođe može definisati na osnovu prodaje, kapaciteta ili broja aktivnih korisnika, kao i poseta vebsajtu prema normiranim pravilima.
Još jedan novi element predstavlja uključivanje uvoza i njegovog uticaja na preduzeća u Evropsku uniju u procenu antimonopolskog nadzornog organa EU, navodi agencija.
"Da bismo održali konkurentnost naših tržišta, moramo da popravimo okvir, zato što bi na kraju konkurentna tržišta najbolje služila potrošačima", rekla je Vestager.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.