Studija: Više od polovine TikTok snimaka o mentalnom zdravlju sadrži dezinformacija

Istraživanje je pokazalo da influenseri često šire dezinformacije, nudeći "brza rešenja"

01.06.2025. 11:30
  • Podeli:
aplikacija platforma tiktok shutterstock-67056189cb85d.webp Foto: Shutterstock

 Studija koju je sprovela britanska medijska kuća "Gardijan" pokazala je da više od polovine najpopularnijih video snimaka o mentalnom zdravlju na platformi "TikTok" sadrži dezinformacije. 

Stručnjaci su procenili 100 najgledanijih videa pod heštegom "#mentalhealthtips", otkrivši da je 52 od njih bilo netačno, zbunjujuće ili beskorisno.

Istraživanje je pokazalo da influenseri često šire dezinformacije, nudeći "brza rešenja", zloupotrebljavajući terapeutski jezik i propagirajući nerealistične savete. 

Na primer, neki video snimci sugerišu da jedenje pomorandže pod tušem može da smanji anksioznost, dok se pojedini suplementi preporučuju kao rešenje za mentalne probleme, uprkos nedostatku dokaza o njihovoj efikasnosti.

Psihijatri i psiholozi, uključujući Dejvida Okaita i Dena Poltera, naglasili su da takvi video snimci ne samo da šire dezinformacije, već i trivijalizuju ozbiljna mentalna oboljenja. 

Polter je dodao da mnogi od tih videa "neadekvatno" prikazuju svakodnevne emocije, što može da dovede do zabune i stvoriti lažnu sliku o ozbiljnosti mentalnih bolesti.

Zabrinutost zbog dezinformacija na društvenim mrežama izrazili su i britanski poslanici. 

Predsednica tehnološkog odbora Či Onvurah, istakla je da algoritmi "TikToka" pojačavaju potencijalno štetne savete o mentalnom zdravlju.

Viktorija Kolins iz Liberalnih demokrata pozvala je na hitnu regulaciju kako bi se zaštitila javnost od takvih dezinformacija.

"TikTok" je odgovorio na kritike, rekavši da aktivno sarađuje sa zdravstvenim stručnjacima, uključujući Svetsku zdravstvenu organizaciju i Nacionalnu zdravstvenu službu, kako bi promovisao tačne informacije i uklonio štetan sadržaj. 

Platforma je dodala da uklanja 98 odsto štetnih dezinformacija pre nego što budu prijavljene.

Ova istraživanja i pozivi na akciju naglašavaju potrebu za strožijim zakonima i regulativama kako bi se obezbedila tačnost i sigurnost informacija koje se dele na društvenim mrežama.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()