Zbog rasta cene struje u Evropi, 'gorivo' za električni automobil, bilo iz javnog punjača ili kućne utičnice, danas košta više nego ono foslino za vozila sa klasičnim pogonom
Punjenje električnog automobila je 161 odsto skuplje danas nego pre godinu dana, a struja više nije ni jeftinija od benzina ili dizela, zaključili su stručnjaci italijanskog portala za zaštitu potrošača Facile.it, koji su izračunali koliko koji energent košta samog vozača u zavisnosti od klase automobila koji vozi.
Električni automobil je prošle godine bio daleko najpovoljnija opcija za vožnju, pošto je punjenje baterija bilo, u proseku, 50 do 70 odsto jeftinije od punog rezervoara benzina ili dizela.
Međutim, zbog porasta cene energije, danas "gorivo" za električni automobil košta više nego ono za tradicionalna vozila. Ako se baterije pune iz javnog punjača na ulici, cene su još veće nego kada se dopunjavaju iz kućne utičnice.
Italijanski stručnjaci su zato testirali tri modela automobila sa električnim, benzinskim i dizel pogonom, uzimajući u obzir potrošnju koju su deklarisali sami proizvođači, kao i cene energije i goriva, prenosi Večernji list.
Kao referentne vrednosti korišćene su važeće cene na zaštićenom tržištu iz oktobra 2021. i oktobra 2022. godine, dok su za benzin i dizel uzete prosečne cene iz septembra 2021. i septembra 2022. godine.
Prva analiza odnosila se na vozilo B segmenta, sa motorom snage između 100 I 136 konjskih snaga. Toj klasi pripadaju modeli kao što su Volkswagen Polo, Renault Clio, Ford Fiesta, Peugeot 208, Toyota Yaris, Opel Corsa, Dacia Sandero… Nemaju svi nabrojani modeli snagu koju su stručnjaci uzeli u obzir, već su ovde navedeni samo kao orijentir.
Vozilo B segmenta, sa navedenim pogodnom snage između 100 i 136KS, u dizel verziji sa jednim litrom goriva pređe 24,4, a u benzinskoj 19,6 kilometara. Električni automobil sa jednim kilovatsatom struje može da se vozi 6,3 km.
Ako se u obzir uzme pređenih 1.000 km, dizel motor ispada najjeftiniji. Vozač, za tu destinaciju, troši 71 evro, ako ima benzinca, 1.000 km koštaće ga 83 evra, dok će za struju platiti 85 evra.
U drugom testu ispitivne su limuzine C segmenta, sa SUS motorima snage između 130 i 150 KS. Rezulati potrošnje su iznosili 22,5 km/l za dizelaša, 18,7 km/l kod benzinca i 6,6 km/kWh za elektični automobil.
I u ovom slučaju najjeftiniji se u eksploataciji pokazao dizel, budući da za pređenih 1.000 km vozač mora da potroši 77 evra. Električni automobil za istu destinaciju svom vozaču iz džepa "izvuče" 80 evra, dok je u ovoj kategoriji najmanje efikasan benzinac koji na 1.000 kilometara "spali" 88 evra benzina.
Treća simulacija je jedina u kojoj se električni automobil pokazao kao najpovoljniji.
Limuzine D segmenta, sa motorima snage između 249 i 286 "konja" pokazale su sledeće rezultate: automobil sa benzinskim motorom u Mild-Hybrid verziji ostvario je potrošnju od 13,2 km/l, dizel Mild-Hybrid je sa jednim litrom goriva prevaljivao 16,1 km, dok je električni četvorotočkaš D segmenta ostvarivao potrošnju od 5,4 km/kWh.
U kešu to izgleda ovako: na 1.000 pređenih kilometara vozač elektromobila troši 108 evra, dizelaša takođe, dok vozač luksuznog benzina mora da izbroji 124 evra.
Naravno, u zavisnosti od cene goriva i struje na različitim tržištima, rezultati ove računice mogu da variraju.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.