Kako tačno funkcioniše Venturijev efekat?
Otišli ste da sipate gorivo na benzinskoj pumpi, a kada je vaš automobil napunjen do vrha pištolj je stao. Ako ste se pitali kako to funkcioniše, za početak treba da znate da pumpa za gorivo ima ugrađen mehanizam koji omogućava automatsko isključivanje kada je rezervoar pun.
Ovaj mehanizam funkcioniše zahvaljujući Venturijevom efektu, koji je prikazan u video snimku objavljenom od strane jutjubera koji se zove Stiv Mould.
U video snimku se može videti poprečni presek mlaznice pumpe za gorivo, što omogućava sagledavanje unutrašnjeg funkcionisanja. Mould je takođe napravio nekoliko modela kako bi bolje ilustrovao svaki deo pumpe.
Jedna od ključnih komponenti pumpe je "Venturijev senzor", koji je mala rupa koja koristi Venturijev efekat. Ovaj senzor je zapravo fluidni mehanički senzor, a Venturijev efekat se koristi za stvaranje smanjenja pritiska kada vazduh prolazi kroz suženi deo cevi. To dovodi do usisavanja tečnosti ispod sebe, što rezultira automatskim isključivanjem pumpe kada je rezervoar goriva pun.
Ovaj mehanizam omogućava efikasno i tačno punjenje rezervoara gorivom na benzinskoj pumpi, čime se osigurava sigurnost i praktičnost prilikom točenja goriva.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.