Ovo vozilo ima dva sedišta, koristi solarnu energiju preko krovnih panela. Ima domet od 630 kilometara po sunčanom danu, najveću brzinu od 135 kilometara na sat i teži samo 1200 kilograma
Automobil na solarni pogon - zvuči dobro, pogotovo kada naglasimo da naš region ima oko 260 sunčanih dana u godini.
Sunce se koristi za zagrevanje vode i proizvodnju struje, ali ima i onih koji traže način da se i vozimo "na Sunce". Besplatno. Jedno takvo vozilo je testirano na severu Afrike.
Grupa studenata sa Tehničkog univerziteta u Ajndhovenu, uspešno je završila napornu probnu vožnju od 1.000 kilometara preko izazovnog terena u Maroku.
Vozeći ono za šta veruju da je prvo terensko solarno vozilo u svetu, nazvano 'Stella Terra', tim se kretao kroz sušna korita reka, guste šume, strme planinske staze i rastresiti pustinjski pesak, da bi istakao potencijal nove tehnologije koja koristi obnovljive izvore energije.
"Testirali smo Stelu u velikoj meri. Počeli smo na severu Maroka i vozili smo više od hiljadu kilometara kroz različite predele da bismo završili naše putovanje u Sahari – sve napajano suncem", kaže Brit van Hulst sa Tehničkog fakulteta u Ajndhovenu.
Ovo vozilo ima dva sedišta, koristi solarnu energiju preko krovnih panela. Ima domet od 630 kilometara po sunčanom danu, najveću brzinu od 135 kilometara na sat i teži samo 1200 kilograma.
"Želimo da budemo 5 do 10 godina ispred tržišta. Sa 'Stella Terra' želimo da pokažemo šta je moguće u održivoj budućnosti, želimo da inspirišemo kompanije, studente, sve", dodaje van Hulst.
'Stella Terra' se pokazala veoma dobro uz samo nekoliko manjih prilagođavanja na putu, kao što je zamena slomljene šipke upravljača.
Članovi tima izjavili su da kada su krenuli na putovanje nisu bili sigurni da li će uspeti da završe testiranje samo na solarnu energiju. Ali tokom vožnje, ispostavilo se da auto koristi 30 odsto manje energije nego što se očekivalo, što znači da je automobil mogao da pređe celo putovanje samo na sunčevu energiju i to bez dodatnog punjenje. Otkrili su da je njihov prilagođeni pretvarač za solarne panele efikasniji u pretvaranju sunčeve svetlosti, nego što se očekivalo. Zato nas možda ipak čeka sunčana budućnost.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.