Svakog dana se zapali po jedno vozilo: UNA pita - da li su i automobili u riziku na visokim temperaturama?

U dva auto-servisa potražili smo odgovore zašto se dešavaju ovakve nesreće

Autor: Lena Sladojević
18.07.2024. 18:48
  • Podeli:

U toku toplotnog udara svakog dana se zapale automobili, pa i druga vozila u pokretu ili na parkingu. U dva auto-servisa potražili smo odgovore zašto se dešavaju ovakve nesreće, ali i savete kako sačuvati živote, druge učesnike u saobraćaju, i četvorotočkaše. 

Kako su nam objasnili, trenutno su nam klima uređaji uključeni na maksimum i zato treba voditi računa o ispravnosti instalacija i antifriza. No, većina požara se dogodi upravo ljudskom greškom.

"Ne ostavljati u automobilu uključene potrošače, u smislu punjača za lap topove, telefone, ili šta već ljudi pune sve. Nikako ne ostavljati upaljač na sedištu, ili negde na kokpit tabli, zato što on može da se zapali, da eksplodira i onda može doći do oštećenja samog vozila. Ne ostavljati nikako, ne znam da li to još neko nosi, gorivo u gepeku", kaže za UNU Mikica Jovanović iz 'V&B Auto Centra'.

Foto: UNA

"Ono što ne treba ostavljati u automobilu jesu te neke tečnosti, parfemi, sokovi, napici, koji mogu da dovedu do nekih oštećenja unutar samog vozila", ističe servisni savetnik u Delta Motors-u Aleksandar Aleksandrović.

Foto: UNA

Da nešto nije u redu sa automobilom, prvo će signalizirati kontrolna tabla, koju danas ima većina automobila. Takođe i neprijatan miris, odnosno dim, mogu da budu signal da će se auto zapaliti i tada je mnogo važno da se ne prave ishitreni potezi.

"Znači zaustaviti auto što je pre moguće bezbedno, ne istrčavati iz kola na sred ulice, ukoliko je moguće stati sa strane i prvo i osnovno izvući sebe i sve putnike iz vozila, ne da gasite požar, a da vam žena i deca sede u kolima, bilo koji putnici, jako je bitno da svi bezbedno napuste vozila. Ukoliko je to manje i ukoliko primetite dim, poželjno bi bilo da imate aparat za gašenje požara, koji je u mnogim zemljama obavezan da se ima", dodaje Jovanović.

I tada uz lagano otvaranje haube, pokušati da se lokalizuje požar. U slučaju da je vatra zahvatila veći deo automobila, najbolje je, kako objašnjavaju sačekati pomoć.

"Najbitnije je izaći iz vozila i pozvati neku službu, šlep službu, vatrogasce", zaključuje Aleksandrović.

U oba auto servisa su se složili da je najvažniji redovni servis. Samo se tako na vreme mogu uočiti svi kvarovi i nepravilnosti na kolima. Takođe apeluju na sve vozače da ne dovoze automobile na proveru dan pred godišnji odmor, nego da zakažu sve na vreme i unapred.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()