Kao čovek koji je još 1984. u prvom filmu 'Terminator' detaljno opisao rast sposobnosti veštačke inteligencije u težnji za uništenjem ljudske rase, Džejms Kameron smatra da smo takvom usponu tehnologije bliži nego ikad
Veštačka inteligencija bi mogla da dovede do toga da se događaji, slični onima iz filmskog serijala o Terminatoru, pretvore u stvarnost, uveren je reditelj Džejms Kameron.
Gotovo 40 godina je prošlo od izlaska prvog filma o Terminatoru – 1984. godine, koji je detaljno opisao rast sposobnosti veštačke inteligencije u njenoj težnji za uništenjem ljudske rase. Kameron smatra da smo bliže takvom usponu tehnologije nego što se nekada mislilo.
Kao reditelj neobičnih, ali kritički hvaljenih filmova kakvi su "Aliens" (odnosno "Osmi putnik 2") i "Avatar", Kameron je dokazao da ima veliki nivo promišljanja o budućnosti tehnologije i toga šta bi ona mogla da znači za svet u budućnosti.
U podkastu SmartLess, koga vode glumci Vil Arnet, Džejsom Bejtman i Šon Hejs, reditelj je govorio o tome da li je moguća pobuna mašina – kakva je ona u zapletu Terminatora. Priznajući tehnološki napredak u poslednjim decenijama, Kameron je otkrio da se ne plaši, ali da je "prilično zabrinut zbog mogućnosti zloupotrebe veštačke inteligencije".
"Mislim da veštačka inteligencija može biti sjajna, ali takođe bi doslovno mogla da označi kraj sveta", rekao je Kameron. On dodaje da, iako se slaže da postoji mogućnost naoružavanja, "nijedna tehnologija nikada nije bila naoružana", prenosi Index.
"Da li zaista želimo da se borimo protiv nečega pametnijeg od nas? Nečega što nismo mi u našem sopstvenom svetu? Mislim da ne!", istakao je slavni reditelj.
Razlog za takvu "tehnološku nervozu" mogao bi se naći u nedavnom lansiranju naprednog softvera – ChatGPT. Ovaj AI chatbot ima sposobnost oponašanja ljudskog razgovora, pisanja i otklanjanja grešaka u računarskim programima i pisanim radovima, kao i komponovanja muzike.
ChatGPT može čak da piše poeziju i tekstove pesama, iako ima svojih ograničenja. Na primer, dok pokušava da smanji štetne i lažne odgovore, ponekada može da napiše odgovore koji zvuče uverljivo, ali su netačni, što je poznato kao stanje koje se naziva "halucinacijama veštačke inteligencije".
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.