Da li je moguće unaprediti zdravstvo primenom veštačke inteligencije? Struka se oglasila

Direktor Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu Mihailo Jovanović objasnio je kako.

23.09.2024. 14:29
  • Podeli:
kompjuter AI veštačka inteligencija programi tehnologija pixabay-66890fb7aeec2.webp Foto: Pixabay

Srbija nastavlja trend rasta izvoza informaciono-komunikacione tehnologije, suficit u prvih sedam meseci od izvoza IT sektora iznosi 1,787 milijardi evra. O široj upotrebi veštačke inteligencije, naročito u zdravstvu, i ulaganjima u IT sektor za RTS je govorio Direktor Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu Mihailo Jovanović.

Mihailo Jovanović kaže da je zadatak je države što šira digitalizacija najbitnih sektora društva – zdravstva, privrede, prosvete, poljoprivrede.

"Primena novih tehnologija i elektronska uprava treba da budu što jednostavniji i prijemčiviji za građane", ističe Jovanović.

Kako je naveo, u prvih sto dana od formiranja Vlade, obrazovan je Savet za veštačku inteligenciju koju prevodi profesor Igor Peško iz Novog Sada.

Napominje da su u to telo uključeni i eminentni stručnjaci sa univerziteta i Instituta "Biosens".

Jovanović kaže da je osnovni zadatak Saveta da nađe primenu veštačke inteligencije u sektorima koje je pomenuo.

Prema njegovim rečima, intenzivno se radi na projektima primene veštačke inteligencije. "U narednom periodu izaći ćemo sa konkretnim predlozima i idejama kako će ova nova tehnologija olakšati naš život."

Budući da de veštačka inteligencija zasniva na obradi velike količine podataka, za njihovu obradu koriste se superkompjuteri.

"Ona će se primeniti pre svega u zdravstvu, na analizi rezultata, na onome što se naziva personalizovana medicina. Rezultati koje ljudsko oko ne može da registruje, recimo kod mamografije, računar, odnosno veštačka inteligencija može biti preciznija i bolja,“ objašnjava direktor Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu.

Narodna banka Srbije kaže da je izvoz IT sektora za period januar-jul 2024. veći i za 20 odsto u odnosu na isti period prošle godine što iznosi 1,787 milijardi evra.

Jovanović ocenjuje da to što naš IT sektor i posle pandemije koronavirusa nastavlja stabilno da raste tom stopom znači da su temelji dobro postavljeni, da se ulagalo u nauku, u tehnologiju, u strane direktne investicije koje se ne baziraju na ljudskoj snazi, u naučno-tehnološke parkove, startapove, fakultete i institute.

Ukazuje na to da je u IT sektoru zaposleno preko 110.000 zaposlenih i da je najviše izvozi u SAD, Veliku Britaniju i Švajcarsku.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()