El Capitan je novi najbrži superkompjuter na svetu: Ne radujte se, nema mirnodopsku namenu

Ogromna računarska snaga trebalo bi da se iskoristiti za zaštitu i pouzdanost američkog nacionalnog nuklearnog programa bez nuklearnog testiranja

20.11.2024. 20:33
  • Podeli:
superkompjuter - profimedia-65ace54d12b8e.webp Foto: Profimedia

Američka Nacionalna laboratorija Lawrence Livermore (LLNL) u saradnji s Nacionalnom upravom za nuklearnu bezbednost (NNSA), Hewlett Packard Enterprise-om i AMD-om, zvanično je predstavila El Capitan, najmoćniji superkompjuter na svetu i prvi exascale sistem posvećen nacionalnoj bezbednosti.

Potvrđen na 1.742 exaflopsa na High Performance Linpacku, standardnom merilu koje koristi organizacija Top500 za procenu performansi superkompjutera, El Capitan je najbrži računarski sistem ikada testiran. Sistem ima ukupne maksimalne performanse od 2,79 exaflopsa, a spisak Top500 objavljen je na Supercomputing Conference (SC24) u Atlanti.

Vrhunski resurs

Kao NNSA-in prvi exascale superkompjuter, El Capitan će, kažu, biti vrhunski resurs za unapređenje nauke o nuklearnom oružju i naučnih otkrića, a njegova ogromna računarska snagu bi trebalo da se iskoristi za zaštitu i pouzdanost američkog nacionalnog nuklearnog programa bez nuklearnog testiranja.

El Capitan će se koristiti i za modeliranje naprednih eksperimenata fizike visoke gustine energije, kao što su inercijalna zatvorena fuzija, složena dinamika balističkog ponovnog ulaska i detaljno razumevanje ponašanja materijala u ekstremnim uslovima. 

Ovaj superkompjuter podržava i nove radne procese zasnovane na veštačkoj inteligenciji, uključujući otkrivanje materijala, optimizaciju dizajna, naprednu proizvodnju, digitalne blizance i inteligentne pomoćnike s veštačkom inteligencijom trenirane na poverljivim podacima, kažu njegovi kreatori.

Zajednički paket

S više od 11.000 računarskih čvorova i 5,4375 petabajta ukupne memorije, El Capitan nudi 22 puta veće povećanje maksimalnih računarskih performansi u odnosu na LLNL-ov prethodni najmoćniji sistem Sierra koji ima maksimalne performanse od 125 petaflopsa. Složene 3D simulacije visoke rezolucije, koje bi na Sierri trajale nedeljama ili mesecima El Capitan će, kažu, završiti za samo nekoliko sati ili dana.

Izgrađen na HPE Cray Supercomputing EX sistemu, posebno dizajniranom za exascale računarstvo, El Capitan sadrži HPE rešenja s direktnim vodenim hlađenjem, uključujući HPE Slingshot interconnect. Pokreću ga AMD Instinct MI300A ubrzane procesne jedinice (APU) koje kombinuju CPU jezgra, GPU i memoriju velike propusnosti u jedan zajednički paket.

Uz klasifikovani El Capitan, njegov prateći sistem Tuolumne, izgrađen s istom arhitekturom i komponentama kao El Capitan, ali otprilike 1/10 njegove veličine, dostigao je deseto mesto na listi Top500.

Ovaj 288-petaflop računar NNSA i LLNL koristiće za modeliranje uticaja klimatskih promena, izvođenje modeliranja potresa visoke rezolucije, istraživanje napredne proizvodnje i energetske održivosti te unapređenje računalne biologije.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()