Prebacujete telefon na tamni režim? Stručnjaci otkrivaju koliko to zapravo štedi bateriju

Istraživači su često primetili da saveti za uštedu energije nemaju dovoljno čvrstih podataka koji bi ih podržali.

25.02.2025. 19:07
  • Podeli:
smartphone-2568602_1280-mobilni telefon-prazna baterija-pixabay-6787b4fae876b.webp Foto: Pixabay/Ilustracija

Da li nas je cela ova priča o uštedi baterije zavaravala? Svi verujemo da mračni režim na aplikacijama i veb sajtovima čuva bateriju, ali novo istraživanje dovodi u pitanje ovo mišljenje i tvrdi da mračni režim zapravo može trošiti više energije za većinu korisnika.

Iznenađujuća otkrića dolaze od BBC-ovog istraživačkog tima, koji je analizirao kako pravi korisnici koriste uređaje u mračnom i svetlom režimu. Učesnicima je bilo zatraženo da se smeste ispred početne stranice BBC Sounds i podese svetlost uređaja na prijatan nivo. Ovaj proces je ponovljen i za svetli i za mračni režim.

Velika većina (80%) učesnika je povećala svetlost ekrana da bi poboljšali vidljivost u mračnom režimu pretraživača. To je izazvalo „efekat oporavka“, što je dovelo do daljeg povećanja potrošnje energije, čak i više nego kod svetlog režima koji se smatrao „energetski efikasnijim“.

Zak Datson, inženjer iz BBC R&D, objašnjava da su mnogi uobičajeni saveti o održivosti pojednostavljeni do te mere da ignorišu kako ljudi zapravo koriste tehnologiju u stvarnom životu.

Ovi rezultati su objavljeni u časopisu Joule i deo su BBC-ovog istraživačkog projekta koji se bavi efektivnošću smernica za pravljenje veb sajtova i aplikacija sa niskom potrošnjom energije.

„Moramo bolje da razumemo šta tačno uzrokuje da naši uređaji troše energiju dok provodimo vreme online“, rekao je Datson. „Na tome radimo, kako bismo na osnovu stvarnih podataka napravili promene koje će smanjiti ukupni ekološki otisak digitalnih medija, ne samo u BBC-u, već i širom medijske industrije.“

Istraživači su često primetili da saveti za uštedu energije nemaju dovoljno čvrstih podataka koji bi ih podržali. Zbog toga, programeri često ulažu napor u promene koje stvarno ne poboljšavaju održivost. Istraživanje je takođe pokazalo da pravljenje veb sajtova responzivnijim ne vodi nužno ka većoj energetskoj efikasnosti.

Ako mračni režim nije savršen trik za uštedu baterije, šta onda stvarno treba da radimo da uštedimo energiju? Najjednostavniji savet je – smanjite svetlost ekrana. Istraživanje BBC-a pokazuje da maksimalna svetlost može udvostručiti potrošnju energije.

Takođe, bolje je koristiti manje ekrane, kao što su telefoni i tableti, jer troše mnogo manje energije od laptopova. I još jedan koristan savet – produžite životni vek svojih uređaja, jer svaki novi proizvod ima velike ekološke troškove.

Tim ipak ne odbacuje potpuno mračni režim. U svom blogu priznaju da su istraživanja pokazala da za određene uređaje tamniji režimi zaista mogu smanjiti potrošnju energije. Međutim, ovo je tačno samo pod kontrolisanim uslovima. Glavna poenta istraživača je da ovi brojevi nisu testirani u stvarnim životnim situacijama, gde ponašanje korisnika može dovesti do potpuno neočekivanih rezultata.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()