Uz malo novca, ali uz pravi algoritam, većina lozinki može biti probijena mnogo brže nego što mislite.
Prema novoj analizi kompanije Kaspersky, skoro dve trećine od 193 miliona analiziranih lozinki probijeno je za manje od 60 minuta, a skoro polovina za manje od 60 sekundi.
"Algoritmi za ovakvo pogađanje trenirani su na velikim bazama lozinki kako bi se izračunala verovatnoća ponavljanja nekih slova ili brojeva, i kako bi se isprobale razne kombinacije", rekli su iz pomenute antivirus kompanije.
Mada je dosta popularan, brute-force pristup ipak nije toliko efikasan kao neki drugi algoritmi za probijanje lozinki, iz prostog razloga što je dovoljno dodati elemente poput imena ili datuma rođenja u "pametno pogađanje" kako bi se znatno ubrzao proces.
Sveukupno, pokazuje analiza, 10% lozinki može se na ovaj način probiti u bilo kom vremenskom okviru, ali taj procenat drastično skače kada se metodu doda i "pametno pogađanje" - na čak 45% uz ovakav algoritam, prenosi B92.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.