Devetoro takmičara uzrasta od 7 do 12 godina i troje trenera bili su na takmičenju u Breši
Srbija je u belom svetu još jednom predstavljena u najlepšem svetlu, ovog puta u Italiji, gde je održana Svetka robotska olimpijada WRO - World Robot Olympiad), na kojoj su nas predstavljala tri novosadska tima Dečijeg inovacionog centra (DIC) o kojima je UNA već pisala.
Naši mladi robotičari, uzrasta od 7 do 12 godina, imali su žestoku konkurenciju na takmičenju koje je od 25. do 28. septembra održano u Breši, a naši timovi "Lego mac" i "Lego Star Wars" osvojili su 7. i 8. mesto u svojim starosnim kategorijama. Inače, u tri ekipe boje naše zemlje branili su Ana Mićin (9), Andrea Pavlović (8), Lenka Tabaković (10), Nikola Bjelić (7), Aleksa Nerandžić (8), Uroš Kostić (8), Lila Bajramović (9), Pavle Medarević (12) i Vuk Kudus (9). Na WRO je učestovalo 85 zemalja koje su sve imale po nekoliko timova u više kategorija, tako da je u Breši vrvelo kao u košnici.
Naše takmičare predvodili su treneri Bojan Nestorović (20), Jovana Stanivuković (22) i Atina Reković (20), koji po završetku takmičenja nisu krili koliko su bili ponosni na svoje mlade takmičare. Sada, kad su se slegli utisci, UNA je razgovarala sa Jovanom Stanivuković, koja nam je ispričala kako je izgledalo takmičenje u Italiji i šta je na njih ostavilo najjači utisak.
"Takmičenje u Italiji, održano u okviru Svetske robotske olimpijade (WRO) u Breši, bilo je izvanredno organizovano, sa događanjima koja su istovremeno inspirisala i izazivala najbolje iz mladih robotičara širom Evrope. Atmosfera je bila prožeta adrenalinom, inovacijama i neverovatnim timskim duhom. Ono što je na nas ostavilo najjači utisak bio je timski rad i posvećenost mladih takmičara. Deca iz različitih zemalja uspela su da prevaziđu jezičke i kulturne barijere, povezujući se kroz zajedničku strast prema robotici i inovacijama", rekla je Jovana na početku razgovora.
* "Mehanički geniji": Pavle Medarević (kapiten), Vuk Kudus, Lila Bajramović. Trener: Bojan Nestorović.
* "Lego mac": Ana Mićin (kapiten), Lenka Tabaković, Andrea Pavlović. Trener: Jovana Stanivuković.
* "Lego Star Wars": Aleksa Nerandžić (kapiten), Nikola Bjelić, Uroš Kostić. Trener: Atina Reković.
Kako su se deca snašla sa izazovima?
"Deca su pokazala zavidnu veštinu prilagođavanja i rešavanja kompleksnih problema, uprkos novim zadacima sa kojima se do sada nisu susrela. Izazovi su zahtevali kombinaciju kreativnog razmišljanja, tehničke preciznosti i brzog donošenja odluka. Naša tri tima su kroz treninge u Dečijem inovacionom centru razvili ove ključne veštine, što im je omogućilo da se snađu u vrlo konkurentnom okruženju. Timski rad i međusobna podrška bili su ključni u prevazilaženju prepreka, a ovakvi izazovi doneli su deci i dragocena iskustva koja će im koristiti ne samo u budućim takmičenjima, već i u karijeri u STEM oblastima".
Koje su koristi od takmičenja na međunarodnoj sceni za decu?
"Međunarodna nadmetanja kao što je WRO pružaju deci jedinstvenu priliku da se susretnu sa vršnjacima iz celog sveta i steknu dragocena iskustva. Takmičenje ih je naučilo kako da rade u multinacionalnim timovima, premoste jezičke i kulturološke razlike, i izgrade međunarodna prijateljstva koja mogu da traju ceo život. Ova iskustva ne samo da razvijaju tehničke veštine, već im omogućavaju da razviju socijalne i komunikacione sposobnosti, kao i samopouzdanje koje će ih pratiti u budućim akademskim i profesionalnim izazovima. Upravo ovakva iskustva potvrđuju važnost manifestacija poput Vukobratovićevih dana robotike, u okviru koje je regionalno takmičenje, što je odlična uvertira za međunarodnu scenu i prilika da se mladi robotičari pokažu i pripreme za još veće izazove".
Šta je nedostajalo da deca osvoje neku od medalja?
"Naš tim je bio izuzetno blizu osvajanju medalja, a jedino što je možda nedostajalo bila je mala doza sreće u ključnim trenucima. Konkurencija je bila izuzetno jaka, sa timovima iz celog sveta koji su doneli inovativna rešenja i izuzetno precizne konstrukcije. Deca su pokazala izvanredne tehničke sposobnosti, a ovo iskustvo nam je pomoglo da uočimo na čemu možemo dodatno raditi - posebno na održavanju koncentracije u dužim fazama takmičenja. Potrudićemo se da naredni put podignemo nivo priprema i takmičarske strategije na sledeći stepenik, ali da održimo atmosferu zabave i učenja.
"Naredni planovi uključuju nastavak rada na razvoju mladih talenata kroz naše redovne programe i pripreme za sledeće izazove, među kojima se izdvajaju već pomenuti Vukobratovićevi dani robotike u decembru. Ova manifestacija pruža deci priliku da još jednom pokažu svoje veštine, takmiče se na lokalnoj sceni i dalje usavršavaju svoje znanje. Pored toga, nastavljamo da kroz edukativne radionice u Dečijem inovacionom centru gradimo temelje za nova međunarodna takmičenja, pružajući deci šansu da ostvare svoje snove i da jednog dana postanu lideri u STEM oblastima", zaključila je Jovana Stanivuković.
Naravno, morali smo da pitamo i mlade robotičare kako je izgledala WRO iz njihovog ugla i šta su to tamo radili u Italiji. Dvojica dečaka su dobila po pet pitanja, i pred vama su njihovi odgovori.
Šta je to što je ostavilo najveći utisak na tebe kao takmičara na Svetskoj robotskoj olimpijadi?
"Na mene je najveći utisak ostavio uspeh koji smo uspeli da ostvarimo, osećaj koji sam imao kada sam se popeo na binu sa drugarima, a u ruci nam zastava naše zemlje".
Kako si se pripremao za takmičenje?
"Stalnim vežbanjem, pokušajima da napravim što bržeg i preciznijeg robota".
Koje si veštine naučio tokom takmičenja?
"Na tamičenju sam naučio da budem strpljiviji, precizniji, da je potrebno biti što bolji deo tima da bi tim uspeo".
Šta je bilo najizazovnije tokom takmičenja?
"Najizazovnije mi je bilo da naciljam robota, da uspe da uradi što bolje zadatke".
Šta bi rekao nekome ko prvi put učestvuje u takmičenju iz Lego robotike?
"Rekao bih da bude strpljiv i hrabar".
Šta je to što je ostavilo najveći utisak na tebe kao takmičara na Svetskoj robotskoj olimpijadi?
"To što sam uspeo da učestvujem na tom događaju u Italiji".
Kako si se pripremao za takmičenje?
"Tako što smo ja i moj tim naporno radili na svakoj pripremi".
Koje si veštine naučio tokom takmičenja?
"Strpljenje".
Šta je bilo najizazovnije tokom takmičenja?
"Najizazovnije je bilo isprogramirati kretanje robota".
Šta bi rekao nekome ko prvi put učestvuje u takmičenju iz Lego robotike?
"Da se zabave i trude u isto vreme".
Dakle, jedno međunarodno takmičenje je završeno, pa sad čekamo regionalno u decembru. Deca su bogatija za iskustvo više, očekuju ih novi izazovi i mi samo možemo da se nadamo da će oni nastaviti da se razvijaju u DIC-u, pa da i narednih godina možemo da pišemo o mladim robotičarima koji i svoje trenere, i svoje porodice, i svoj grad i svoju zemlju čine ponosnim.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.