Bio jednom jedan Google: Generacija Z internet pretražuje na potpuno drugačiji način

Mladi danas imaju i drugi primarni kanal za praćenje vesti, sporta, muzike, kulture i slično

16.09.2024. 08:51
  • Podeli:
mobilni telefon u učinoici, u školi, u nastavi, mobilni telefoni - 4 nov 20202 - profimedia-65d74a0e9606f.webp Foto: Profimedia

Kada želite da saznate nešto o stvarima koje vas zanimaju, bilo da se radi o nekom telefonskom broju ili nekoj istorijskoj činjenici, prva stvar koju ćete uraditi jesta da se obratite Google-u. I tako već više od dve decenije.

Google je dominantan internet pretraživač s daleko najvećim učešćem na tržištu, ali u poslednje vreme situacija se prilično menja, barem što se tiče mladih, odnosno generacije Z.

"Mlađe generacije pretražuju, oni ne guglaju", objasnio je analitičar Bernstajna Mark Šmulik, a prenosi NY Post. 

Umesto Google-a, oni se sve više okreću društvenim mrežama na kojima pretražuju pojmove o stvarima koje ih zanimaju. Umesto na Google-u, preporuke i recenzije restorana traže na TikToku, proizvode za kupovinu traže na Amazonu, a umesto najpopularnijeg onlajn pretraživača, informacije za pisanje domaćeg rada i drugih školskih zadataka dobijaju od veštačke inteligencije i ChatGPT-a. Često čak koriste AI da im napiše kompletne radove i reši zadatke, na šta već neko vreme upozoravaju nastavnici u školama i fakultetima.

Kako je pokazalo istraživanje sprovedeno u aprilu ove godine na više od dve hiljade osoba u SAD-u, a koje su sproveli Forbes Advisor i Talker Research, čak 45 odsto mladih generacije Z pre će pri pretraživanju koristiti pretraživače na društvenim mrežama, umesto Google-a. Slično je i za 35 odsto  milenijalaca, 20 odsto generacije X i manje od 10 odsto takozvanih boomera.

Različiti su razlozi za to, ali jedan od najvažnijih je što mladi više veruju kreatorima na TikToku i drugim mrežama jer smatraju da oni prikazuju autentičan, verodostojan i nepristrasan sadržaj. Jedan od komentara je da se na tim platformama može videti kako se neko zaista oseća u nekom restoranu, dok recenzije na specijalizovanim stranicama i Google mapama mogu biti pune lažnog sadržaja.

Osim kao alat pretraživanja, mladima danas društvene mreže koriste i kao primarni kanal za praćenje vesti, sporta, muzike, kulture i slično. Oni sve manje koriste tradicionalne medije, odnosno ne informšu se toliko preko poznatih portala, TV-a, radija i slično, već su im u prvom planu influenseri i informacije koje oni objavljuju.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()