Operater pretraživača mora da ukloni informacije ako se utvrdi da su očigledno netačne, naveo je Evropski sud pravde
Najviši evropski sud saopštio je da Google mora da ukloni sve podatke za koje korisnici dokažu da su lažni, javlja Anadolu Agency (AA).
"Operator pretraživača mora da izvrši dereferenciranje informacija koje se nalaze u referenciranom sadržaju kada osoba koja traži uklanjanje dokaže da su te informacije očigledno netačne", presudio je Evropski sud pravde.
U presudi u četvrtak sud je naveo da dokazi o uklanjanju sadržaja ne zahtevaju sudsku odluku.
"Sud ističe da pravo na zaštitu ličnih podataka nije apsolutno pravo, već se mora razmatrati u odnosu na njegovu funkciju u društvu i da bude uravnoteženo u odnosu na druga osnovna prava, u skladu s načelom proporcionalnosti", dodaje se.
Presuda se odnosila na slučaj u kojem su dva menadžera grupe investicionih kompanija zatražila od Googlea da ukloni rezultate pretrage na osnovu njihovih imena koja je povezivala s člancima koji kritikuju model ulaganja te grupe.
Oni tvrde da ti članci sadrže netačne tvrdnje, a tražili su od pretraživača da ukloni njihove fotografije.
Google je odbio zahtev jer "nije znao jesu li informacije sadržane u tim člancima tačne ili ne".
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.