Cela planeta Mars predstavljena je u ovoj aplikaciji putem brojnih snimaka i podataka dostupnih javnosti
Američki univerzitet Caltech je, na osnovu NASA-inih snimaka i podataka, izradio najdetaljniju interaktivnu mapu Marsa do sada.
Global CTX Mosaic of Mars, kako joj je službeni naziv, izrađen je od 110.000 snimaka crno-belog fotoaparata Context Camera (CTX), postavljenog na Mars Reconnaissance Orbiter, sondu koja se u orbiti oko Crvene planete nalazi od marta 2006. godine i kontinuirano snima njegovu površinu u detalje.
Konačni rezultat je prilično impresivan – cela planeta Mars pokriven je ovim snimcima, koje ukupno mere 5,7 terapiksela. Na izradi interaktivnog mozaika radilo se šest godina, utrošene su desetine hiljada radnih sati, a i pre objavljivanja, njegova beta verzija već citirana u 120 naučnih radova.
Sada je cela ova kolekcija snimaka i podataka javnosti dostupna, na ovom linku.
Prikaz funkcioniše kao Google Earth, postavlja posmatrača iznad površine Marsa i omogućava "let" iznad Crvene planete, sa intuitivnim zumiranjem prema detaljima, prikazanim u prilično visokoj rezoluciji – jedan piksel na ovom mozaiku predstavlja 5x5 metara, tj. 25m2 površine Marsa.
U dnu stranice nude se i linkovi za brzi prelaz na neka istaknuta mesta, kakva su ona gde se nalaze NASA-ini roveri (čiji su tragovi ucrtani na mapu) ili poznatih stena, kratera i ostalih važnih tačaka Marsovog reljefa. Svi su krateri i ostali topografski lokaliteti su označeni baš kao na Google Earthu, pa tako Mars može detaljnije da se istražuje i da se njime virtualno leti.
Autori mape tvrde da je to veliki korak za popularizaciju nauke, ali ističu i dodatnu pristupačnost svima onima, kojima će pogled na Mars poslužiti u naučnim istraživanjima.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.