Nije pitanje da li ćete biti na udaru, već kada: Šta su DDoS napadi i kako da se zaštitite od njih?

Ugroženi mogu da budu svi koji imaju veb sajt

01.07.2024. 22:15
  • Podeli:
veštačka inteligencija AI haker, kompjuter pixabay-666ea74b773ef.webp Foto: Pixabay

DDoS napad (Distributed Denial of service) je vrsta napada u kom veliki broj koordinisanih uređaja cilja određenu metu, čija infrastruktura ne može da podnese taj saobraćaj nakon čega prestaje sa normalnim radom. DDoS napadi ciljaju veb sajtove i servere na taj način ometaju mrežne usluge u pokušaju da iscrpe resurse aplikacije.

Ugroženi mogu biti svi koji imaju veb sajt – državne institucije, kompanije, pa čak i pojedinci. Motivi su različiti: hakerski aktivizam (politički protest), ucena, uznemiravanje, privlačenje pažnje i ostvarivanje konkurentske prednosti.

Većina DDoS napada su tzv. napadi na ICMP (ICMP floods), kada velika količina ping zahteva iz više izvora vrši istovremeni napad na jednu metu dok ne dođe do preopterećenja. Ovi napadi se često sprovode uz pomoć botova.

DDoS napadi koriste botnet skup mnoštva kompjutera ili uređaja koji imaju pristup internetu i koji su daljinski zaraženi malverom kako bi pokrenuli napad.

Postoji nekoliko vrsta DDoS napada, a podeljeni su u tri glavne kategorije kao što su volumetrijski napad, napad protokola i Napad sloja resursa (ili aplikacije).

Ne postoji univerzalan način da se otkrije DDoS napad, ali postoji nekoliko znakova da je nečija mreža napadnuta. Primetan je nagli porast u veb saobraćaju koji stiže sa iste IP adrese ili opsega IP adresa; spore ili nepravilne performanse mreže; sajt se nalazi potpuno van mreže.

Kako se odbraniti?

Moderna softverska rešenja mogu da pomognu u utvrđivanju potencijalnih pretnji. Usluga bezbednosti i nadgledanja mreže može da vas upozori na promene sistema kako biste mogli brzo da reagujete.

Trendovi sa DDoS napadima su prepoznati i na nivou Evropske unije, gde se propisuju nove obveze i zahtevi čiji je cilj da se obezbedei da relevantni akteri izdrže, odgovore i oporaviti se od svih vrsta pretnji u kibernetičkom ekosistemu.

Zaštita od DDoS napada ima mnogo oblika – od resursa na mreži, preko softvera za nadgledanje do alatki za otkrivanje pretnji. Preduzećima i pojedincima se preporučuje da saznaju kako da preduprede zlonamerne napade uz pomoć vrhunskih stručnjaka za bezbednost, preko izvođenje praktičnih vežbi i obučavanja zaposlenih.

U današnje vreme nije pitanje da li ćete biti napadnuti, već kada, kao i koliko ste sposobni da brzo prepoznate taj napad i efikasno odgovorite na njega.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()