Nova pretnja Fejsbuka: Šerovanje vesti postaće prošlost

Kada bilo koja medijska kompanija objavi bilo šta na Fejsbuku, to automatski postaje vlasništvo Mete, koja zadržava sav prihod od toga.

06.12.2022. 11:51
  • Podeli:
facebook-fejsbuk-telefoni-drustvene-mreze-fotopixabay-1665495255881.webp Foto: Pixabay

Sada Meta kaže da bi mogla u potpunosti da prestane sa emitovanjem vesti ako novi američki zakon dozvoli medijima da kolektivno pregovaraju.

Fejsbukova matična kompanija zapretila je da će prestati da objavljuje vesti na najvećoj svetskoj platformi društvenih medija ako američki zakonodavci usvoje zakon koji bi medijima mogao dati više uticaja u pregovorima o naknadama za korišćenje njihovog sadržaja.

Članovi Kongresa navodno planiraju da dodaju medijsku inicijativu - Zakon o konkurenciji i zaštiti novinara (JCPA), godišnjoj bezbednosnoj proveri.

Zakon bi olakšao medijskim kompanijama da kolektivno pregovaraju za veći udeo u prihodima od reklama objavljenih na njihovom sadržaju, što bi bio podsticaj koji bi mogao biti posebno značajan za lokalne novine i emitere.

„Ako Kongres usvoji bezobzirni zakon o novinarstvu kao deo zakona o nacionalnoj bezbednosti, bićemo primorani da razmotrimo potpuno uklanjanje vesti sa naše platforme umesto da se podvrgnemo pregovorima koje je odobrila vlada koji nepravedno negiraju bilo kakvu vrednost koju pružamo novinskim kućama putem povećanja prometa i pretplate“, objavio je portparol Mete Endi Stoun na Tviteru.

Stoun tvrdi da izdavači i medijske kuće postavljaju svoj sadržaj na Fejsbuk, jer im to povećava profit.

"Nijedna kompanija ne bi trebalo da bude prisiljena da plaća za sadržaj koji korisnici ne žele da vide i koji nije značajan izvor prihoda. Jednostavno rečeno: vlada stvara entitet sličan kartelu koji zahteva da jedna privatna kompanija subvencioniše druge privatne subjekte, to je užasan presedan za sve američke kompanije“, tvrdi Stoun.

Zakon ima dvostranačku podršku u Domu i Senatu, kao i dvostranačku opoziciju.

Prazne pretnje

News Media Alliance, medijska grupa koja je lobirala za Zakon, nazvala je Metinu pretnju „nedemokratskom i neprikladnom“. Dodaje da su slične „pretnje upućene pre nego što je australijska vlada donela sličan zakon za obeštećenje novinskih kuća neuspešno sprovedene, a na kraju su izdavači vesti plaćeni”.

Američka unija za građanske slobode je jedna od grupa koje su se usprotivile zakonu, tvrdeći da bi to stvorilo "nepromišljeno antimonopolsko izuzeće za izdavače i medijske kuće".

Kritičari takođe ističu da predlog zakona ne zahteva da se sredstva prikupljena putem naknada za društvene mreže koriste za plaćanje novinara.
 

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()