Onlajn dejting: Od obične razonode do potrage za ozbiljnim partnerom za brak

I pored nekih prednosti koje aplikacije za upoznavanje imaju, ukoliko se ostane na virtelnom kontaktu, opasnost od razočaranja postaje sve veća

Autor: Kristina Koturanović
21.08.2023. 21:43
  • Podeli:

Posao od devet do pet, nekada i duže, smanjuje mogućnost da upoznamo odgovarajućeg partnera. Kako onda da nađemo svoju srodnu dušu?

Jedno od rešenja su aplikacije za upoznavanje, ali oko njih je podeljeno mišljenje. Da li od njih ima više koristi ili štete...

Poslednjih nekoliko godina pronalaženje partnera se "proširilo" na internet i veb stranice za upoznavanje. Iako se većina ljudi rado upoznaje u stvarnom životu, sve više parova to čini na mreži, čak i sa onima koji su udaljeni nekoliko stotina kilometara.

Dobre strane kod upoznavanja putem socijalnih mreža su lakoća komunikacije i dostupnost i mnogo manji strah od odbacivanja. Takođe, manje je i hrabrosti potrebno za stupanje u vituelni kontakt.

"Mnogo ćete pre poslati nekome zahtev za prijateljstvo i poruku lake sadržine, tipa: 'Ćao, kako si? Šta radiš?', nego što ćete u realnosti prići nekome i uspostaviti komunikaciju na bilo kom nivou", kaže psiholog Jelena Popović.

Stručnjaci objašnjavaju da nam društvene mreže omogućavaju da se prikažemo bolje nego u realnom svetu. Ipak, upozoravaju da veza ne može da se gradi bez ostvarivanja kontakta uživo.

Ukoliko se ostane na tom virtelnom druženju, opasnost od razočaranja je sve veća.

"Ono što je zamka je opasnost od razočaranja kada se ta osoba sretne u realnosti, nego kada smo osobu upoznali u realnosti. Na društvenim mrežama svako plasira svoj idealni 'self'. To je onaj deo ličnosti koji se smatra dopadljivim, socijalno prihvatljivim i koji će biti prepoznat kao nešto što je važno imati uz sebe, a u realnosti to nije slučaj", objašnjava Popović za UNU.

Istraživanja pokazuju da, iako najveći broj korisnika sajtove i aplikacije za upoznavanje vidi kao razonodu, ipak čak 42 odsto korisnika ima cilj da nađe ozbiljnog partnera za brak.

Kakva god da je želja, stručnjaci savetuju da se u startu iz bezbednosnih razloga nikome ne daju lični podaci, već da se to otkriva postepenim zbližavanjem i sticanjem poverenja.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()