Istraživači su analizirali 47.891 signala na popularnim gradskim lokacijama i u objektima u Parizu
U susret Letnjim olimpijskim igrama i Paraolimpijskim igrama, stručnjaci kompanije Kaspersky analizirali su skoro 25.000 besplatnih Wi-Fi hotspotova u Parizu. Analizom je otkriveno da skoro 25 odsto ovih mreža ima slabu ili nikakvu enkripciju, što sve one koji se na njih povezuju čini ranjivim na krađu ličnih i bankarskih podataka. Samo šest procenata ovih mreža koristi najnoviji WPA3 bezbednosni protokol.
Očekuje se da će predstojeće Olimpijske igre u Parizu, prve letnje igre nakon ukidanja ograničenja prisustva posetilaca zbog pandemije, privući hiljade turista. Uoči događaja, istraživači GReAT (Global Research and Analysis Team) tima kompanije Kasperski su mapirali i procenili bezbednost otvorenih Wi-Fi mreža koje su dostupne posetiocima.
Istraživači su analizirali 47.891 signala na popularnim gradskim lokacijama i u Olimpijskim objektima u Parizu, identifikujući 24.766 jedinstvenih Wi-Fi pristupnih tačaka. Analize su pokazale da četvrtina (25%) ovih mreža ima ozbiljne bezbednosne slabosti, kao što je slaba ili nepostojeća enkripcija, što ih čini ranjivim na napade sajber kirminalaca ili hakera, koji mogu jednostavno da preuzmu kontrolu nad njima i ugroze bezbednost svih uređaja koji se na njih povezuju.
Pored toga, skoro jedna od pet mreža (20%) koristi WPS sistem zaštite, zastareli algoritam čija se bezbednost lako kompromituje, što ih čini veoma podložnim WPS napadima koji mogu dovesti do gubitka podataka. Samo šest odsto analiziranih mreža koristi najnoviji WPA3 bezbednosni protokol.
Korišćenje virtuelne privatne mreže (VPN), pruža dodatni nivo bezbednosti za one koji pristupaju otvorenim Wi-Fi mrežama. VPN šifruje internet vezu, stvarajući siguran tunel između uređaja i interneta. Ovo šifrovanje sprečava sajber kriminalce da presretnu podatke, čak i na nesigurnim mrežama. Maskiranjem IP adrese i šifrovanjem svih prenetih podataka, VPN obezbeđuje da lične i finansijske informacije ostaju zaštićene dok koristite javni Wi-Fi.
Stručnjaci za sajber bezbednost preporučuju sledeće kako biste se zaštitili:
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.