Bezbednosni zvaničnici su posebno zainteresovani za navodne 'veze Ilona Maska sa stranim vladama i investitorima', dok je Bela kuća već razmatrala 'reviziju nacionalne bezbednosti' u ovom slučaju
Ministarstvo finansija SAD zatražilo je odobrenje za pokretanje istrage o preuzimanju Twittera od strane milijardera Ilona Maska. Otkup od 44 milijarde dolara navodno će "velikim stranim investitorima" omogućiti pristup osetljivim informacijama o kompaniji, tvrdi američko Ministarstvo finansija.
Američka federalna agencija ispituje da li ima zakonskih ovlašćenja da istraži nedavnu kupovinu Twittera, piše Washington Post, sugerišući da je vlada zainteresovana za navodne "veze Ilona Maska sa stranim vladama i investitorima", citira američki list više neimenovanih izvora.
Iako kažu da "preliminarna ispitivanja" ne zahtevaju uvek potpunu istragu i da su "prilično rutinska", izvori tvrde da su navodne Maskove veze u inostranstvu podstakle zabrinutost.
Nezavisno od toga, vašingtonski list je takođe izvestio da će prema uslovima kupovine vredne 44 milijarde dolara, strani investitori imati pristup "poverljivim informacijama o finansijama Twittera", a možda i njegovim korisnicima.
Mediji, međutim, pišu da nije jasno je li Ministarstvo finansija bilo svesno tih detalja budući da zvaničnici nisu otkrili tačnu prirodu istrage.
Demokratski senator Kris Marfi je, početkom nedelje, zahtevao istragu o Twitteru, izražavajući zabrinutost da će strane sile imati uticaja na tog giganta društvenih medija.
On je posebno istakao Saudijsku Arabiju, verovatno misleći na izveštavanje medija prema kome je saudijski princ Alvalid bin Talal bin Abdulaziz sada drugi najveći investitor Twittera posle samog Maska.
Zakonodavac je zatražio reviziju Odbora za strana ulaganja u Sjedinjenim Državama (CFIUS), tela ovlašćenog za odbijanje velikih investicionih poslova po osnovu razmatranja pitanja "nacionalne bezbednosti".
Prema pisanju Washington Posta, Bela kuća je prethodno razmatrala "reviziju nacionalne bezbednosti" u slučaju akvizicije Twittera, iako nije jasno kakva je odluka na kraju doneta.
FBI je, navodno, još prošlog proleća "proučio potencijalne protivobaveštajne rizike koje donosi sporazum", ali takođe nije poznato da li je taj biro preduzeo bilo kakve dalje korake po tom pitanju.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.