Program praćenja leda SmartICE povezuje tradicionalno znanje sa jedne i instrumente za prikupljanje podataka sa druge strane, pa se tako putem veb stranice ili aplikacije na telefonu, u realnom vremenu dobijaju sve potrebne informacije
Suše traju duže, a toplotni talasi, poplave i oluje sve su jače, pa sve toplija planeta utiče i na otapanje i razređivanje morskog leda. Inuiti, narod koji živi u surovim uslovima na obali Arktika, zbog toga je prinuđen da koristi modernu tehnologiju za prilagođavanje takvim uslovima.
Program praćenja leda SmartICE povezuje tradicionalno znanje Inuita sa jedne strane i instrumente za prikupljanje podataka sa druge strane. Oni preko veb stranice ili aplikacije na telefonu, u realnom vremenu dobijaju informacije o debljini morskog leda duž staza kojim se redovno kreću.
Uređaj za merenje se sastoji se iz dva dela. Prvi su plutače duge skoro tri metra sa senzorima za temperaturu, koje se ubacuju u bušotine leda. Debljina morskog leda se izračunava iz razlike u temperaturi atmosfere, snega, leda i slane vode.
Drugi deo programa su drvene sanke, koje imaju šperploče sa elektromagnetnim senzorom, koji debljinu meri slanjem impulsa.
"Svi primećuju da led više nije tako gust kao što je bio i da temperature nisu niske. Mi pružamo ljudima značajne informacije. Ako nisu sasvim sigurni u uslove na ledu, oni mogu da potraže podatke koje smo prikupili, a zatim da izaberu bezbednu putanju", kaže Reks Holvel, iz programa SmartICE.
Holvel je ceo svoj život proveo na morskom ledu koji se formira svake zime kod obala Njufaundlenda i Labradora. Kao i drugi Inuiti, od svog oca i drugih muškaraca je naučio da lovi foke I da peca. Prelazili bi preko morskog leda, prvo na psećim zapregama, a zatim na motornim sankama. Takav život i tu slobodu Holvel želi i za svoju decu.
"Led ima veliku ulogu za naše mentalno blagostanje. Kao ljudi Inuita, važno nam je da možemo da izađemo na morski led. Sa klimatskim promenama koje se dešavaju, to će imati ogroman uticaj u budućnosti na one generacije koje neće moći da se spuste na morski led i nastave da žive u skladu sa tradicijom", ističe on.
SmartICE trenutno koristi oko polovine ukupnog broja Inuitskih zajednica. Ideja je da se tehnologija koristi za popunjavanje mesta tamo gde su klimatske promene stvorile uslove sa kojima se Inuiti ranije nisu suočavali.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.