Neki aktivisti žele da uvedu i starosne granice za upotrebu pametnih mobitela
Odrasle osobe i tinejdžeri su zabrinuti zbog vremena koje provode koristeći svoje pametne mobilne telefone, tako da se okreću tzv. "glupim" modelima.
U podešavanjima smartfona postoji opcija za prikaz prosečnog vremena koje korisnik provede koristeći uređaj tokom dana, a upravo ovi podaci mogu predstavljati neugodno saznanje da je ono što je trebalo da bude koristan uređaj postalo opsesija.
"Društveni mediji su izgrađeni oko FOMO-a (strah od propuštanja), tako da sam osetio da ne mogu da ih se rečim. Čim sam napravio profil na Instagramu, stvari su krenule nizbrdo", izjavio je 16-godišnji Luk Martin iz Kanade.
Prema istraživanju Univerziteta Harvard, korišćenje društvenih mreža aktivira isti deo mozga kao i supstance koje izazivaju zavisnost. Ovo je izazvalo zabrinutost zbog navika korišćenja mobilnih telefona među mladim ljudima. Istraživanje Ofcoma u Velikoj Britaniji procenjuje da oko četvrtina dece od pet do sedam godina sada ima vlastite pametne mobilne telefone. U nekim istraživanjima su dokazane veze između korišćenja društvenih medija i negativnog uticaja na mentalno zdravlje, posebno kod dece.
Neki aktivisti žele da uvedu starosne granice za upotrebu pametnih mobitela. Drugi poput Luka biraju da svoje pametne telefone zamene mnogo jednostavnijim uređajima, takozvanim "glupim" mobitelima (dumbphone). Njegov novi mobilni telefon omogućava samo slanje tekstualnih poruka, obavljanje poziva, korišćenje mape i još nekoliko ograničenih alata.
"Moji prijatelji koriste smartfon četiri do pet sati dnevno, a toliko sam ga koristio i ja pre nego sam kupio ovaj novi. Sada koristim mobilni telefon 20 minuta dnevno, što je jako dobro jer ga upotrebljavam samo za ono što je potrebno", rekao je Martin.
Roditelji se takođe okreću "glupim" mobitelima, ne samo za njihovu decu, nego i kako bi sebi pomogli da budu prisutniji u porodici.
Lizi Buton, koja ima petogodišnjeg sina, nedavno je kupila Nokijin flip mobitel u "old school" stilu.
"Pomogao mi je da promenim svoje navike i da provedem više kvalitetnog vremena sa svojim sinom. Mislim da nije dobra ideja početi sa smartphoneom, to je kao da deci predajemo svet", kazala je ona.
Prodaja "glupih" mobitela je u porastu u Severnoj Americi, a uglavnom ih kupuju roditelji kao prvi telefon za svoju decu jer ne žele da ona koriste internet. Ali, to nosi probleme, jer neke škole traže od učenika da koriste određene aplikacije, tako da je teško pronaći rešenje.
Mešutim, postoji uređaj poznat kao "unpluq", koji se prilsoni na smartphone za bežično blokiranje određenih aplikacija poput društvenih mreža.
"Roditelji mogu kontrolisati pametne telefone svoje dece pomoću ovog taga, ali i pratiti korišćenje. Danas postoje i mobilni telefoni razvijeni za korisnike koji žele izbeći zavisnost o skrolingu.
Kris Kaspar je osnovao kompaniju Techless kako bi razvio "najerno dosadan", ali elegantan mobilni telefon koji liči na iPhone te ga je nazvao Wisephone II.
"Nema ikonica, samo reči, dve boje i dva fonta", rekao je on i dodao da uređaj deluje "umirujuće". Ovaj mobilni će imati neke ograničene alate treće strane, poput aplikacije za Uber, ali ne i za društvene mreže.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.