NASA lansirala raketu Artemis ka Mesecu

Raketa bi u svemiru trebalo da provede 25 dana

16.11.2022. 09:20
  • Podeli:
Tan2022-11-16_91015444_0 NASA AP PhotoJohn Raoux (1)-1668586821855.webp Foto: Tanjug/AP Photo/John Raoux

NASA je danas lansirala lunarnu raketu najnovije generacije u okviru programa Artemis (Artemida), 50 godina nakon poslednje misije Apolo.

NASA je prethodno dva puta pokušala da lansira raketu ka Mesecu neuspešno, zbog tehničkih problema, prenose agencije.

Raketa bi u svemiru trebalo da provede 25 dana, noseći kapsulu "Orion“ bez posade, ali ukoliko sve prođe bezbedno, planira se da u nekom od narednih lansiranja u njoj budu ljudi.

Nazvana po drevnoj grčkoj boginji lova - i Apolonovoj sestri bliznakinji - "Artemida“ ima za cilj da vrati astronaute na površinu Meseca već 2025. godine.

Direktorka lansiranja Artemis Čarli Blekvel-Tompson pozdravila je naporan rad svojih kolega u obraćanju nakon lansiranja.

"Vi momci ste naporno radili kao tim za ovaj trenutak. Ovo je vaš trenutak. Svi smo mi deo nečeg neverovatno posebnog, prvog lansiranja Artemisa, prvog koraka ka povratku na Mesec", rekla je Čarli.

Ovo označava prvi let NASA-ine svemirske letelice Orion i masivnog sistema za lansiranje svemira (SLS), sada najmoćnije rakete ikada poslate u orbitu. Iako je uzbuđenje zbog uspešnog poletanja ove prve prepreke opipljivo, ovo je samo početak misije koja će testirati sposobnost svemirske letelice da bezbedno vrati ljude na Mesec.

Space Launch Sistem ima potisak koji je ekvivalentan 14 džambo mlaznih aviona. Sastoji se od stepena jezgra i dva raketna pojačivača na čvrsto gorivo.

Potonji je goreo oko dva minuta, vodeći raketu kroz najveće atmosferske sile. Jednom u gornjim slojevima atmosfere, Orionova kapsula ostaje sa privremenim kriogenim pogonom (ICPS).

ICPS će biti odgovoran za postavljanje svemirske letelice u trans-lunarno ubrizgavanje, posebnu orbitu potrebnu za orbitu oko Meseca.

Orion, koji je prepun kubesata (malih satelita), komunikacionih uređaja i eksperimenata iz mnoštva istraživačkih instituta, ostaće u svemiru 25 dana, 11 sati i 36 minuta, od kojih će šest biti provedeno u retrogradnoj orbiti oko Meseca.

Njegov brojač kilometara će do kraja puta brojati 2,1 milion kilometara, a možete ga pratiti ovde.

Orion će putovati dalje od bilo koje druge svemirske letelice dizajnirane za ljude, dostižući čak 450.000 kilometara od Zemlje i do 64.000 kilometara izvan tamne strane Meseca.

Očekivani datum pada je 11. decembar u Tihom okeanu kod obala San Dijega.
 

Sve ovo se radi kako bi se svemirska letelica testirala do njenih granica kako bi se uverila da je spremna da primi ljudsku posadu za samo dve godine.

Artemis II, koji će biti lansiran u maju 2024. godine, označiće povratak Amerikanaca u svemir po prvi put od Apola 17 1972. godine.

Tim Artemis će se sastojati od četiri astronauta koji će leteti oko Meseca do 21 dan, dodatno testirajući letelicu. Jedan od četvorice astronauta biće Kanađanin, dok je za ostale potvrđeno da su Amerikanci.

Artemis II će pratiti Artemis III, čija će posada biti prva žena i prvi Afroamerikanac koji je kročio na površinu Meseca.

Povratak ljudskog istraživanja na površinu Meseca zavisi od uspešnih testova Artemide I i II, ali i od proizvodnje ključnih tehnologija kao što su nova svemirska odela i SpaceKs-ov Starship, koji će se koristiti kao vozilo za sletanje na Mesec.

Očekuje se da će Artemis III biti lansiran krajem 2025. godine, ali će verovatno biti odložen za 2026.

 




 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()