'Naspram ovog danas to je bila dečja igra': Deset godina od slučaja Snouden

On je istakao za Gardijan da se ne kaje zbog onoga što je uradio.

08.06.2023. 19:02
  • Podeli:
Edvard Snouden profimedia-1664212108236.webp Foto: Profimedia

Bivši savetnik CIA Edvard Snouden, koji je pre 10 godina u javnost izneo tajna dokumenta koja su pokazala postojanje velikog broja tajnih projekata nadziranja, rekao je u intervjuu posle 10 godina izgnanstva da je nadzor iz 2013. godine "dečja igra" u poređenju sa današnjom tehnologijom.

Snouden je upozorio da je tehnologija nadzora danas mnogo naprednija i nametljivija u odnosu na onu koju su koristile američke i britanske obaveštajne agencije, a koju je on otkrio 9. juna 2013. godine.

On je istakao za Gardijan da se ne kaje zbog onoga što je uradio.

Snouden je, međutim, rekao da je nezadovoljan zbog sve većeg prodora u privatnost ljudi i u stvarnom i u digitalnom svetu, navodeći komercijalno dostupne kamere za video nadzor, prepoznavanje lica, veštačku inteligenciju, kao i špijunske softvere kao što je "Pegaz" koji se koristi protiv disidenata i novinara.

Snouden se nalazi u egzilu u Rusiji od 2013. godine nakon što je pobegao iz Hong Konga, gde je novinarima predao desetine hiljada strogo poverljivih dokumenata.

On je dobio rusko državljanstvo prošle godine, dve godine nakon što je podneo zahtev, od kada je smanjio broj pojavljivanja u javnosti u poslednje dve godine, delimično zbog porodičnih obaveza jer ima dva mala sina.

Snouden je, međutim, ostao u kontaktu tokom poslednje decenije sa tri novinara iz Hong Konga, uključujući reportera Gardijana. 

Izazvao je veliku kontroverzu kada je u javnosti izneo tajne dokumente koji su pokazali postojanje velikog broja tajnih projekata nadziranja, kao i dokumente koji pokazuju da su SAD sprovodile hakerske napade u računare širom sveta, između ostalog i u toku sastanka. G20 u Londonu 2009. godine, u Hongkongu i Kini. 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()