Količina svemirskog otpada nastalog ljudskom aktivnosti u svemiru raste
Nakon što je oštećena usled udara svemirskog otpada, astronauti su tokom dve svemirske šetnje uspeli "da poprave" kinesku svemirsku stanicu Tiangong.
Astronauti misije Shenzhou 17 obavili su dve svemirske šetnje izvan svemirske stanice Tiangong u proteklom periodu, a druga od njih se dogodila 1. marta. Kineski mediji su saopštili da je došlo do manjeg i delomičnog napajanja energijom nakon što su krhotine pogodile solarne panele stanice.
Dve svemirske šetnje su bile uspjšne, potvrdila je kineska svemirska agencija CMSA ove sedmice na konferenciji za medije, javlja kineska novinska agencija Xinhua, a sada se prave planovi za razvoj odbrane od svemirskog otpada u orbiti.
"Glavni modul svemirske stanice Tianhe je doživeo delomični gubitak napajanja energijom zbog udara svemirskih krhotina u kablove solarnog krila", navodi agencija.
Da li je reč o mikrometeoroidima ili svemirskom otpadu koji je proizveo čovek, zasad nije poznato, ali obe vrste predstavljaju pretnju stanici Tiangong, kao i Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS).
Količina svemirskog otpada nastalog ljudskom aktivnosti u svemiru raste. Američki NORAD (North American Aerospace Defense Command) prati više od 43.000 objekata u svemiru. Kada je reč o aktivnim satelitima, u maju 2023. godine ih je bilo više od 7.500, a većina ih pripada kompaniji SpaceX, odnosno njenoj mreži Starlink.
Kontrolori ISS-a su u saradnji s NORAD-om morali da sklone stanicu s puta svemirskog otpada više od 30 puta otkako su lansirani njeni prvi moduli 1998. godine. Pravila su stroga, a manevre je potrebno obaviti ukoliko svemirski otpad uđe u "pizza box" područje veličine 4 x 50 x 5 kilometara sa ISS-om u centru.
Kineska stanica je takođe obavila nekoliko manevara iz istih razloga, a sada se razmatraju mere kako bi se sprečili problemi u budućnosti. Prvi modul stanice Tiangong, koji je nazvan Tianhe, lansiran je 2021. godine.
Kinezi tvrde da imaju mogućnost preciznog predviđanja orbita te da su optimizirali procedure za upozorenja na sudar i izbegavanje sudara u svemiru, kao i da su smanjili procent lažne uzbune za 30 posto.
Nadolazeće mere uključuju više video nadzora za Tiangong pomoću kamere visoke rezolucije postavljene na robotsku ruku stanice, a posada misije Shenzhou 18 je dobila zadatak da postavi još ojačanja, odnosno zaštite za cevi, kablove i ključnu opremu.
NASA radi odvojeno od Kine u svemiru još od 2011. godine i direktive poznate kao Wolfov amandman, a koja zabranjuje bilateralne sporazume i koordinaciju između NASA-e i kineskih vladinih entiteta bez izričite dozvole Kongresa.
U poslednje vreme NASA i Kina formiraju nezavisne koalcije za istraživanje Meseca. Gotovo 40 država je potpisalo NASA-in sporazum Artemis, a među najnovijim potpisnicima su Švajcarska,Švedska i Slovenija. Kina radi s Rusijom, a novi partneri su im Nikaragva, Azijsko-pacifička svemirska organizacija te Arapska unija za astronomiju i svemirske nauke.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.