Bakterije kao rešenje za plastični otpad: Doktorka za UNU objasnila kako je moguće sačuvati planetu

Naučnici su otišli korak dalje - pomoću drugih bakterija stvaraju novi materijal, koji je biorazgradiv i bezbedan za čoveka

Autor: Srđan Ristić
15.06.2024. 22:00
  • Podeli:

Bakterije se obično vezuju za negativan kontekst. Da nešto nije higijenski, da smo prehlađeni, ili imamo infekciju. Međutim, ovi organizmi koji se mogu videti samo mikroskopom, mogu nam pomoći u borbi sa mirkoplastikom, koje u modernom dobu ima sve više. UNA je pitala kako su nam bakterije rešenje za plastični otpad.

Bakterije imaju dvojako dejstvo na plastiku. Određene vrste se hrane ovim materijalom, razgrađuju ga, dok druge mogu od plastike da prave novi materijal. Naučnici prave podloge koje u sebi imaju polimer od kog je određena plastika napravljena i onda posmatraju koje bakterije oko sebe prave osvetljenje. To je prvi znak da ta bakterija možda ima potencijal da razgradi plastiku. 

"Zajedno u istom sudu držimo plastiku i naše bakterije i pratimo taj proces gde bakterije razgrađuju plastiku na njene gradivne jedinice. To je jedan način, mi možemo tu stati. Znači iskoristili smo bakteriju da nam plastiku razgradi na više manjih komponenti. Međutim, to je put koji vodi do formiranja mikroplastike i nanoplastike, što je danas u fokusu i čak je veći problem od plastičnog otpada samog po sebi", kaže doktorka Sanja Jeremić, viši naučni saradnik IMGGI.

Naučnici su zato otišli korak dalje. Pomoću drugih bakterija stvaraju novi materijal, koji je biorazgradiv i bezbedan za čoveka.  

"Ovo je nanoceluloza, zanimljiv materijal. Dobra stvar kod ovog materijala je što ga bakterije izbacuju u medijum gde se gaji. Tako da vi veoma lako iz suda možete pokupiti taj materijal. Zanimljivo je što poprima oblik suda u kome se gaji. Zašto je ovaj materijal dobar. Ima veoma velik potencijal primene u različitim granama industrije. Ovaj materijal je biokompatibilan, biorazgradiv. Vi možete ovaj komad nanoceluloze da bacite u park i on će u roku od par dana da se degraduje".

Istraživači u poslednje vreme smatraju da reciklaža nije dovoljno dobro rešenje za otpad, pa se zato smatra da je stvaranje novog materijala idealna opcija.

"Ovo je način da ne dođe do mirkoplastike i nanoplastike, nego da pokušamo do nekog nivoa da razgradimo plastiku i da ne dopustimo da se to dalje truni u životnu sredinu, a onda dolazi do nas samih. Već da bukvalno to iskortimo da dobijemo neki materijal. Razgradnja ovog mateijala ne stvara mikroplastiku. Od otpada dobijamo nešto što će biti dobro za planetu zemlju", zaključila je dr Sanja Jeremić. 

Nanoceluloza može da se koristiti u farmaceutskoj, audio industriji, ali i u medicini. Kada se osuši, od nanoceluloze je moguće napraviti krvne sudove, a takođe mogu da budu i sastavni deo automobila. Prema nekim procenama čvršća je od kevlara, što implicira da će i vojska uskoro imati korist od njega. Koliko je bezopasna i zdrava za prirodu, najbolje govori činjenica da se na Filipinima jede i pravi sa kompotom, jer je bogata vlaknima. 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()