Kakvo je to čudo korišćeno za izgradnju piramida: Naučnici "otkrili" kako su radile drevne arhitekte

Egipćani su podizali kamene blokove koji su težili po 2.500 kilograma, a piramide su sastavljane od miliona takvih blokova

06.08.2024. 15:33
  • Podeli:
velika piramida u gizi, piramide - 4 mart 2020 - profimedia-0890409427-66b225324da06.webp Foto: Profimedia

Istraživači su rekonstruisali sistem hidrauličnog lifta za koji veruju da je korišćen za izgradnju piramide egipatskog kralja Džosera, kao i da je snaga vode mogla da bude korišćena tokom gradnje jedne od najstarijih poznatih piramida, koja ima gotovo 4.700 godina.

Najnovije istraživanje Havijera Landroa sa privatnog pariskog istraživačkog institute Paleotehnik i njegovih kolega ukazuje da su drevni arhitekti u starom Egiptu pomoću hidrauličnog sistema podizali ogromne kamene blokove od kojih je sastavljena piramida kralja Džosera visoka oko 62 metra, prenosi Sajens Njuz.

Pomoću kontrolisanih tokova vode unutar piramide podizana je i spuštana platforma koja je prenosila kamene blokove na više nivoe, objasnili su istraživači.

Egipćani su podizali kamene blokove koji su težili po 2.500 kilograma, a piramide su sastavljane od miliona takvih blokova.

Naučni krugovi upoznati sa istraživanjem smatraju da je ono intrigantno, ali su skeptični da je takav sistem korišćen u starom Egiptu. 

Oni navode da takav hidraulični sistem nije mogao da dobije dovoljno vode od povremenih kiša, smatra arheolog sa Univerziteta u Torontu Oren Sigel

Drugi egiptolog, Kamil Kuraškijevič, ukazuje da se jezero o kojem govori Landro kao mogućem izvoru za napajanje sistema nigde ne pominje u egipatskim spisima, i možda nikada nije postojalo.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()