Misterije Univerzuma: Do Zemlje stigao signal star 8 milijardi godina, niko ne zna odakle je

Jedna od najfascinantnijih misterija

22.10.2023. 21:30
  • Podeli:
svemir galaksija pixxbay-65357814d19f8.webp Foto: PIxabay

Astronomi su otkrili misterioznu eksploziju radio talasa kojoj je trebalo osam milijardi godina da stigne do Zemlje. To je jedan od najudaljenijih i najmoćnijih brzih radio rafala (FRB) do sada primećenih.

Rafali radio talasa

Naime, eksplozija FRB 20220610A trajala je manje od jedne milisekunde, ali je u tom deliću trenutka oslobodila onoliko energije koliko naše Sunce emituje tokom 30 godina.

Brzi rafali radio talasa su jedna od najfascinantnijih misterija u univerzumu. Ovo su izuzetno moćni signali, neki oslobađaju više energije od 500 miliona Sunca i traju manje od treptaja oka.

Jedna od najvažnijih karakteristika FRB-a je da su kratkotrajni i nepredvidivi. Obično se pojavljuju iznenada na nekom delu neba i traju samo nekoliko milisekundi.

Ponavljanje FRB-a, odnosno kada nije samo jedan interval, već nekoliko uzastopnih, veoma su retke i posebno privlače pažnju astronoma. Neki od ponavljajućih FRB-a se javljaju periodično, u redovnim intervalima, svakih nekoliko dana ili meseci.

Astronomi su koristeći seriju moćnih teleskopa u Australiji (ASКAP, Australian Skuare Кilometer Arrai Pathfinder) otkrili FRB 20220610A i otkrili odakle dolazi.

"Koristeći ASКAP, uspeli smo da precizno utvrdimo odakle je došaore", kao je astronom Stjuart Rajder sa Mackuarie Univerziteta u Australiji, a prenosi Si-En-En.

"Potom smo potražili tačan izvor, galaksiju, koristeći veoma veliki teleskop u Čileu. Otkrili smo da dolazi iz galaksije koja je starija i udaljenija od bilo kog drugog izvora FRB-a koji smo do sada posmatrali i da je verovatno bii unutar male grupe galaksija koje prolaze kroz proces spajanja",  dodao je on.

Misterija nastanka FRB-a

Dakle, izvor ovog drevnog FRB-a je grupa od dve ili tri galaksije koje sada prolaze kroz proces spajanja, interakcije i formiranja novih zvezda. Ovo otkriće je u skladu sa hipotezom da su magnetari ili neki drugi visokoenergetski objekti koji nastaju nakon eksplozije zvezda odgovorni za brze rafale radio talasa.

Magnetari su neutronske zvezde sa izuzetno jakim magnetnim poljima, a neutronske zvezde su kolapsirana jezgra masivnih zvezda koje su dostigle kraj svog životnog veka i izbacile većinu svog materijala u svemir.

" Iako još uvek ne znamo tačno šta uzrokuje ove ogromne navale energije, ovo istraživanje pokazuje da su FRB česta pojava u univerzumu i da možemo da ih koristimo za otkrivanje materije između galaksija i bolje razumevanje strukture univerzuma", rekao je astrofizičar Rajan Šenon sa Univerziteta u Australiji.

Istraživanje pod nazivom Svetleći brzi radio prasak koji ispituje Univerzum na crvenom pomaku 1, objavljeno je u časopisu „Science“.


 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()