Neverovatan put do zelene energije: Naučnici otkrili vredne metale u toksičnom otpadu uglja

Analiziran je pepeo uglja iz elektrana širom SAD i otkriveno da on potencijalno sadrži oko 11 miliona tona retkih elemenata

07.12.2024. 12:33
  • Podeli:
zelena obnovljiva energija, obnovljivi izvori energije, ekologija, ekološki, energetika -  shutterstock_2460260159-66a7b393b0fff.webp Foto: Shutterstock

Američki naučnici otkrili su veliku količinu retkih metala potrebnih za prelazak na čistu energiju kroz analizu toksičnog otpada uglja iz elektrana širom SAD, preneo je danas CNN.

Uprkos riziku da ovaj otpad iscuri u obližnje vodene tokove i zagadi zemljište, on takođe predstavlja ''riznicu retkih elemenata'' koji su neophodni za tranziciju ka čistoj energiji.

Naučnici su analizirali pepeo uglja iz elektrana širom SAD i otkrili da on potencijalno sadrži oko 11 miliona tona retkih elemenata, skoro osam puta više od količine koju SAD imaju u domaćim rezervama, u vrednosti od oko 8,4 milijarde dolara, prema nedavnom istraživanju koje je sproveo Univerzitet Teksasa u Ostinu.

U otpadu se nalazi skup metalnih elementata, poput skandijuma, neodimijuma i itrijuma, koji postoje u Zemljinom jezgru, i mogu da se koriste u proizvodnji električnih vozila, solarnih panela i vetroturbina.

Ovi metali nisu retki u prirodi, ali ih je teško odvojiti od rude koja ih okružuje, zbog čega potražnja nadmašuje ponudu, dok se očekuje da će potražnja za metalima porasti za oko sedam puta do 2040. godine.

SAD trenutno uvoze više od 95 odsto retkih zemljanih elemenata, od kojih velika većina dolazi iz Kine, a američki naučnici upozoravaju da je neophodno da se ta situacija brzo promeni zbog, kako navode, bezbednosnih rizika.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()