Američka svemirska agencija predstavila je najnoviji uspeh svoje najmodernije orbitalne opservatorije – fotografiju koja prikazuje rađanje male zvezde u regionu Ro Ofiuki
Svemirski teleskop Džejms Veb u funkciji je već punih godinu dana i za to vreme napravio je najneverovatnije snimke – od delova našeg Sunčevog sistema do najdaljih galaksija.
Kako bi proslavili uspešni prvi rođendan ovog naučnog instrumenta, američka agencija NASA objavila je fotografiju male zvezde koja se formira u regionu zvezdanih oblaka Ro Ofiuki, koju je napravio.
"Za samo jednu godinu, teleskop Džejms Veb transformisao je ljudski pogled na kosmos, zavirio je u oblake prašine i prvi put uhvatio svetlost iz udaljenih delova svemira. Svaka nova slika je novo otkriće, hrabri naučnike širom sveta da postavljaju i odgovaraju na pitanja o kojima ranije nisu mogli ni da sanjaju. Veb je investicija u američke inovacije, ali i naučni uspeh koji je NASA postigla sa međunarodnim partnerima i sada širimo granice onoga što je moguće. Hiljade inženjera, naučnika i lidera trudilo se da ova misija uspe i njihov trud će nastaviti da poboljšava naše shvatanje porekla svemira, kao i naše mesto u njemu", rekao je administrator NASA Bill Nelson.
Nova fotografija koju je ove srede objavila NASA prikazuje nama najbliži region u kome nastaje zvezda. On je oko 390 svetlosnih godina daleko od Zemlje, pa je to omogućilo detaljni prikaz zvezde, saopštila je američka svemirska agencija, prenosi Telegraf Nauka.
"Na prvu godišnjicu, Džejms Veb je ispunio veliki deo obećanja o tome da će pomoći u shvatanju svemira, ali i doneo mnogo blaga u slikama koje će naučnici proučavati decenijama", rekla je Nikola Foks, saradnica u Direktoratu naučnih misija NASA u Vašingtonu.
Vebova najnovija fotografija prikazuje region koji ima otprilike 50 mladih zvezda, a skoro sve one su po masi slične Suncu ili su manje. Najmračnije oblasti su najgušće, a tu se još formiraju protozvezde. Ogromni mlazevi vodonika, koji je predstavljen crvenom bojom, dominiraju slikom.
Oni se pojavljuju kada zvezde prvi put eksplodiraju iz kosmičke prašine, izbacujući suprotstavljene mlazeve kao novorođenče koje širi ruke u novom svetu, navela je NASA. U suprotnosti s tim, zvezda S1 "izrezbarila" je svetleću pećinu prašine u donjem delu slike. To je jedina zvezda na slici koja ima veću masu od Sunca.
"Fotografija Ro Ofiuki omogućava nam da vidimo veoma kratak period stelarnog života na novi način. Naše Sunce je imalo faze poput ove, veoma davno, a sada imamo tehnologiju da vidimo početak priče druge zvezde", istakao je Klaus Pontopidan, stručnjak za projekte Naučnog instituta svemirskog teleskopa u Baltimoru.
Svemirski teleskop Džejms Veb je najsavremenija naučna opservatorija u svemiru. Reč je o programu koji vodi NASA, ali u kojem učestvuju i Evropska i Kanadska svemirska agencija. Teleskop je lansiran u svemir 25. decembra 2021, a 12. jula prošle godine objavljena je prva fotografija koju je on napravio.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.