Podaci Džejms Veb teleskopa: Svemir se širi za osam odsto brže od očekivanja

Ovo je najveći uzorak podataka Veb teleskopa

09.12.2024. 19:22
  • Podeli:

Podaci koje je dve godine prikupljao svemirski teleskop NASA-e Džejms Veb potvrdili su raniji nalaz Hablovog svemirskog teleskopa da se univerzum širi za oko osam odsto brže, nego što bi se očekivalo na osnovu onoga što astrofizičari znaju o početnim uslovima u kosmosu i njegove evolucije od preko milijarde godina, preneo je danas Rojters. 

Zapažanja teleskopa Džejms Veb, najjačeg svemirskog teleskopa ikada raspoređenenog, čini se da isključuju ideju da su podaci sa njegovog prethodnika, teleskopa Habl, bili na neki način pogrešni zbog grešaka na teleskopu.

"Ovo je najveći uzorak podataka Veb teleskopa, njegove prve dve godine (istraživanja) u svemiru, i to potvrđuje zagonetni nalaz sa svemirskog teleskopa Habl sa kojim smo se borili deceniju, da se svemir sada širi brže nego što naše najbolje teorije mogu da objasne", rekao je astrofizičar Adam Ris sa Univerziteta Džons Hopkins u Merilendu, koji je glavni autor studije o ubrzanom širenju svemira koja je danas objavljena u Astrofizičkom žurnalu. 

Ris, koji je dobitnik Nobelove nagrade za fiziku 2011. godine, je potvrdio da se "čini da nešto nedostaje u našem razumevanju univerzuma".

"Naše razumevanje univerzuma sadrži dosta neznanja o dva elementa, tamnoj materiji i tamnoj energiji, a oni čine 96 odsto univerzuma, tako da ovo nije mala stvar", rekao je Ris. 

Zaključak istraživanja je i da se rezultati Veb teleskopa "mogu protumačiti tako da sugerišu da može postojati potreba da se revidira naš model univerzuma, iako je veoma teško tačno odrediti šta je to u ovom trenutku".

Tamna materija, za koju se smatra da čini oko 27 odsto univerzuma, je pretpostavljeni oblik materije koji je nevidljiv ali se njegovo postojanje pretpostavlja na osnovu njegovih gravitacionih efekata na zvezde i planete, dok je tamna energija, za koju se veruje da čini oko 69 odsto univerzuma, pretpostavljeni oblik energije koji prožima ogromne delove prostora koji se suprotstavljaju gravitaciji i pokreću ubrzano širenje univerzuma. 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()