Proboj na polju nauke: Italijanski istraživači otkrili novi gen koji izaziva Alchajmerovu bolest

Glutamatni receptori su važni za neuronsku komunikaciju, formiranje memorija, učenje i regulaciju

19.01.2025. 21:14
  • Podeli:
shutterstock, mikroskop, analize, laboratorija, doktor, bakterija, virus, pandemija-662b57f8cbe57.webp Foto: Shutterstock

Italijanski naučnici iz Torina su otkrili novi gen koji izaziva Alchajmerovu bolest, pokazuje najnovija studija, prenose danas italijanski mediji. Istraživanja nekoliko grupa naučnika koordinirala je bolnica Molinete iz Torina, prenela je Ansa.

Naučnici su tokom nekoliko godina pratili jednu porodicu u kojoj se javila ova bolest i otkrili da je izazivaju mutacije gena Grin2C koji kodira podjedinicu Nmda glutamatnog receptora.

Glutamatni receptori su važni za neuronsku komunikaciju, formiranje memorija, učenje i regulaciju. 

Osim toga, glutamatni receptori su implicirani kod brojnih neurodegenerativnih obolenja usled njihove centralne uloge u ekscitotoksičnosti i njihove rasprostranjenosti širom centralnog nervnog sistema.

Italijanski naučnici su ukazali da njihova studija zahteva razvoj novih lekova koji mogu da smanje cerebralnu ekscitotoksičnost kako bi usporili napredovanje Alchajmerove bolesti.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()