Prvi put u istoriji na Zemlju stigli uzorci s "tamne" strane Meseca

Kina je ovime postala prva zemlja koja je pokupila uzorke sa strane Meseca koja je trajno okrenuta od Zemlje.

25.06.2024. 11:43
  • Podeli:
kineska sonda Chang'e-6 prikupljala uzorke na tamnoj strani meseca - 4 jun 2024 - profimedia (2)-665eb4943c414.webp Foto: Profimedia

Kineska lunarna sonda Chang'e-6 vratila se na Zemlju čime je dovršila istorijsku misiju prikupljanja prvih uzoraka s dalje strane Meseca.

Državna televizija CCTV navela je kako je sonda uspešno sletila u kinesku severnu regiju Unutarnje Mongolije oko 14 sati po lokalnom vremenu.

Kina je ovime postala prva zemlja koja je pokupila uzorke sa strane Meseca koja je trajno okrenuta od Zemlje.

"Izjavljujem da je misija za istraživanje Meseca Chang'e 6 postigla potpuni uspeh", rekao je Žang Kejian, direktor Kineske nacionalne svemirske administracije na televizijskoj konferenciji za novinare nakon sletanja.

Kineski naučnici predviđaju da će vraćeni uzorci uključivati ​​2,5 miliona godina staru vulkansku stenu i drugi materijal za koji se naučnici nadaju da će odgovoriti na pitanja o geografskim razlikama na dve strane Meseca.

Bliža strana je ono što se vidi sa Zemlje, a dalja strana je okrenuta ka svemiru.

Dok su prošle američke i sovjetske misije prikupljale uzorke s bliže strane Meseca, kineska misija je bila prva koja je prikupila uzorke sa daleke strane.

Mesečev program dio je rastućeg rivalstva sa SAD-a, Japanom i Indijom. Kina je postavila svoju svemirsku stanicu u orbitu i redovno šalje posade.

Kineski lider Si Jinping uputio je poruku čestitke timu Chang'e, rekavši da je to "značajno dostignuće u naporima zemlje da postane svemirska i tehnološka sila".

"To je rudnik zlata. Škrinja s blagom", rekao je naučnik Džejms Hed sa Univerziteta Braun, koji je zajedno s kineskim naučnicima analizirao uzorke iz misije Chang'e-5.

Sonda je napustila Zemlju 3. maja, a njeno putovanje trajalo je 53 dana.

Očekuje se da će uzorci dati odgovor na jedno od najosnovnijih naučnih pitanja u istraživanju lunarne nauke: koja je geološka aktivnost odgovorna za razlike između dve strane.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()