Skoro hiljadu satelita danas se kreće oko nas, pružajući važne podatke o okeanima, kopnu i atmosferi
Srbija bi uskoro trebalo da lansira svoj prvi satelit „Mozaik“ koji će se u orbiti zadržati dve do tri godine i koji će se koristiti u naučne svrhe. Time bi se naša zemlja priključila grupi od 106 zemalja u svetu koje već imaju razvijen neki kosmički program.
Klimatske promene postaju najveći izazov za čovečanstvo, koji utiče na sve aspekte našeg života, pa i na bezbednost ljudi. Odgovor na pitanje klimatskih promena krije se i u vasioni. Naučni klub Centra za promociju nauke bio je domaćin događaja na kom se govorilo o toj temi i o izazovima sa kojima se naša zemlja susreće na tom polju.
„Nekome nije prva asocija svemir da može da nam pomogne u borbi sa klimatskim promenama, međutim, svi satelitski snimci, koje dobijamo, koji posmatraju Zemlju i sateliti koji se bave Suncem i onim na drugoj strani nebeskim telima, itekako mogu da nam pomognu, posebno upotrebom novih tehnologija, kao što je veštačka inteligencija. Da razvijemo neke modele i da vidimo šta nas na kraju čeka i kako da pružimo kroz nauku i inovacije neka održiva rešenja i pomognemo građanima na ovoj planeti da bolje i sigurnije žive“, rekla je ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović.
Skoro hiljadu satelita danas se kreće oko nas, pružajući važne podatke o okeanima, kopnu i atmosferi. Ovi sateliti predstavljaju nezamenjive alate u borbi protiv klimatskih promena, i omogućavaju nam da sa velikom preciznošću pratimo njihov tok i posledice.
Iako je Balkan jedan od retkih delova planete koji nema svoj satelit, uskoro će i jedan naš biti deo te guste i važne mreže.
„Imamo ambiciju da prvi nezavisno i samostralno fotografišemo našu planetu i našu zemlju iz orbite. To su neki simbolički ciljevi, a takođe suštinki bi predstavljali neki doprinos u naučnom smislu, posmatranja Sunca. Ideja je pošto Sunce ne zrači uvek isto, ima neke 11 godišnje cikluse i sada Sunce ide ka svom maksimumu koje očekujemo neke 25/26. godine. Da li ćemo baš stići do tada,a li imamo ambiciju da u okolini maksimuma bi taj satelit bio tamo“, objašnjava docent na katedri za astronomiju Matematičkog fakulteta u Beogradu Dušan Marčeta.
Svetska nedelja svemira obeležava se svake godine od 4. do 10. oktobra. Simbolično, počinje na dan kada je lansiran prvi satelit Sputnjik, a završava se na dan kada je na snagu stupio Sporazum o svemiru, u kom se čovečanstvo dogovorilo da niko ne može biti vlasnik nebeskih tela.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.