Virus star 48.500 godina ponovno probuđen iz večnog sibirskog permafrosta

Naučnici su oživeli niz drevnih virusa koji su bili zaključani duboko u sibirskom permafrostu još od ledenog doba.

07.12.2022. 13:42
  • Podeli:
Arktik_led_zima_Foto Unsplash-1665403287984.webp Foto: Unsplash

Iako istraživanje nesumnjivo zvuči riskantno, tim veruje da se radi o pretnji koja je vredna razmatranja kada uzmemo u obzir sve veće opasnosti od odmrzavanja permafrosta i klimatskih promena.

U novom radu, koji tek treba da bude recenzisan, istraživači objašnjavaju kako su identifikovali i oživeli 13 virusa koji pripadaju pet različitih klasa iz uzoraka prikupljenih na ledenom ruskom dalekom istoku. 

Među ulovom uspeli su da ožive virus iz uzorka permafrosta koji je bio star oko 48.500 godina.

Virusi raznih generacija

Takođe su oživeli tri nova virusa iz 27.000 godina starog uzorka smrznutog mamutovog izmeta i delova permafrosta napunjenog velikom količinom mamutove vune. 

Ovaj trio prikladno nazvan Pithovirus mamut, Pandoravirus mamut i Megavirus mamut. Još dva nova virusa izolovana su iz zamrznutog sadržaja stomaka sibirskog vuka (Canis lupus), nazvana Pacmanvirus lupus i Pandoravirus lupus.

Ovi virusi inficiraju amebe, malo više od jednoćelijskih mrlja koje žive u tlu i vodi, ali eksperimenti su pokazali da virusi još uvek imaju potencijal da budu zarazni patogeni.

Tim je uveo viruse u kulturu živih ameba, pokazujući da su one još uvek sposobne za invaziju na ćeliju i razmnožavanje.

Projekat dolazi od tima istraživača sa Univerziteta Aix-Marseille u Francuskoj koji su prethodno oživeli 30.000 godina star virus pronađen u sibirskom permafrostu 2014. S najnovijom grupom virusa uključujući onaj koji datira od pre 48.500 godina, istraživači su verovatno oživeli dosad najstariji nađeni virus.

Starost virusa - svetski rekord

"48.500 godina je svetski rekord", rekao je za New Scientist Žan Mišel Klever, jedan od autora rada i profesor genomike i bioinformatike na Medicinskom fakultetu Univerziteta Aix-Marseille.

Pišući u svom radu, istraživači objašnjavaju da rad treba više da se fokusira na viruse koji zaraze eukariote, napominjući da je "vrlo malo studija objavljeno na tu temu". 

Oni objašnjavaju da će rastuće temperature uzrokovane klimatskim promenama verovatno ponovno probuditi mnoge mikrobne pretnje, uključujući patogene viruse, iz davne prošlosti, piše IFL Science.

"Kao što je nažalost dobro dokumentovano nedavnim pandemijama, svaki novi virus, čak i povezan s poznatim porodicama, gotovo uvek zahtijeva razvoj vrlo specifičnih medicinskih odgovora, poput novih antivirusnih lijekova ili cjepiva", pišu autori studije.

"Ne postoji ekvivalent 'antibioticima širokog spektra' protiv virusa, zbog nedostatka univerzalno očuvanih procesa koji se mogu koristiti lekovima u različitim porodicama virusa. Zato je opravdano da razmislimo o riziku da drevne virusne čestice ostanu zarazne i vrate se u cirkulaciju odmrzavanjem drevnih slojeva permafrosta", dodaju.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()