Roskosmos i NASA nastavljaju da istražuju procep na svemirskoj letelici
Curenje rashladne tečnosti u svemirskoj letelici Sojuz MS-22 moglo bi dovesti do toga da Rusija pošalje praznu kapsulu na Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS) kako bi vratila ruske i američke članove posade natrag na Zemlju, objavila je svemirska agencija Roskosmos.
Sergej Krikaljev, rukovodilac programa ljudskih svemirskih letova u Roskosmosu, rekao je tokom videokonferencije u četvrtak da nije donesena konačna odluka o tom pitanju.
Stručnjaci iz ruske i američke svemirske agencije "sarađuju zajedno kao i uvek" kako bi istražili curenje, koje se prošle nedelje dogodilo na Sojuzu, rekao je Džoel Montalbano, rukovodilac ISS programa u NASA-i.
"Timovi sve istražuju. Stalno razmenjujemo podatke", dodaje.
Planirano je da letelicu za povratak iz orbite koriste ruski kosmonauti Dmitrij Petelin i Sergej Prokopjev, kao i NASA-in astronaut Frank Rubio. Trojac je u stanici od septembra.
Pukotina, promera nekoliko milimetara, zahvatila je cev rashladne tečnosti u Sojuzu MS-22, prema sondi Rosoksmosa i NASA-e. Tečnost ispuštena kao posledica curenja nije kontaminirala spoljne površine ISS-a, poput solarnih panela ili prozora.
Toplotna analiza je u toku kako bi se utvrdilo da li jeSojuz MS-22 sposoban da doveze posadu kući ili "treba uskoro da se pošaljemo letelicu za spasavanje", rekao je Krikaljev.
Ukoliko to bude slučaj, Sojuz MS-23 bi morao da leti na ISS bez posade kako bi pokupio Petelina, Prokopjeva i Rubia, a Sojuz MS-22 bi se vratio na Zemlju prazan, objasnio je.
"Lansiranje Sojuza MS-23 planirano je za mart 2023., ali bi se njegov odlazak mogao pomeriti već za februar ako situacija to bude zahtevala", uveren je predstavnik Roskosmosa.
Ako se to dogodi, buduće misije rotacije posade na ISS-u morale bi se "prilagoditi", dodao je Krikaljev.
Tačan razlog curenja iz svemirske letelice još nije utvrđen, ali obe su strane odbacile bilo kakvu sugestiju da je to uzrokovano kišom meteora Geminida, koja se događa svake godine.
"I tim za ispitivanje putanje u Hjustonu i tim za ispitivanje putanje u Moskvi potvrdili su da to nije od kiše meteora", rekao je Montalbano.
Još nije potvrđeno je li rupu u Sojuzu MS-22 uzrokovao mikrometeoroid, krhotine koje su ljudi napravili u orbiti ili "neka druga vrsta kvara", dodao je.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.