Riblje vrste koriste mnogo različitih strategija izleganja
Embrioni mnogih vrsta riba imaju određenu kontrolu nad tim kada će da se izlegu, na taj način efektivno birajući svoje rođendane. Studija istraživača sa Hebrejskog univerziteta u Jerusalimu u Izraelu sada otkriva hemijske i biološke procese koji omogućavaju da se to dogodi, pokazujući kako pojedinačni embrioni vremenski određuju svoj nastanak sa optimalnim faktorima životne sredine.
Naučnici su proučavali jaja zebrice (Danio rerio), otkrivši da je oslobađanje hormona koji oslobađa tirotropin (Trh) iz embriona bilo ključno u proizvodnji enzima za rastvaranje zida jajeta.
Istraživači u ovom radu navode da je kod vrsta koje se razmnožavaju polaganjem jaja, proces izleganja kritičan događaj.
„Odluka o terminu kada će embrion izaći iz jajeta često je pažljivo tempirana kako bi se poklopila sa povoljnim uslovima koji će poboljšati preživljavanje u ranim fazama života“, navodi se.
Riblje vrste koriste mnogo različitih strategija izleganja i pokretača: zebrice, na primer, obično čekaju dnevnu svetlost, riba klovn i halibut čekaju mrak, a kalifornijski grunion čeka da bude ispran u more, piše Science alert.
Istraživanje predstavlja dokaze o mehanizmima koji stoje iza ove mogućnosti odlaganja termina izleganja. Kod zebrice, Trh se isporučuje u žlezdu za izleganje putem krvotoka, prema instrukciji neuronskog kola koje se formira neposredno pre izleganja i nestaje odmah nakon toga. To je slučaj i sa nekim drugim sličnim vrstama riba.
Kod ljudi i drugih sisara, Trh pomaže u kontroli ključnih bioloških procesa, uključujući puls i brzinu metabolizma. Primetno je da se isti neurohormon takođe koristi na drugačiji način u ribama, što je možda još jedan pokazatelj divergentnih evolucionih puteva.
Istraživači su sada zainteresovani da istraže detalje procesa izleganja zebrica, kao i sličnosti i razlike koje bi mogle postojati sa drugim vodenim vrstama.
Klimatske promene su još jedan faktor koji treba uzeti u obzir za buduća istraživanja: kako svet postaje topliji, ako želimo da sačuvamo vrste za generacije koje dolaze, moramo da razumemo kako više temperature mogu uticati na donošenje odluka o izleganju koje je evoluiralo tokom stotina miliona godina.
„Bilo bi zanimljivo testirati koliko je uloga Trh-a očuvana u ovom procesu i proučavati varijacije u strukturi i funkciji kola za izležavanje između vrsta sa različitim strategijama izleganja“, pišu istraživači.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.