Novi malver napada Androide: Ukradeno skoro 300.000 dolara

Triada je pronađena na kopijama popularnih modela pametnih telefona koji se prodaju u onlajn prodavnicama po nižim cenama

06.04.2025. 15:06
  • Podeli:
android - 2018 - profimedia-663753d2828f1.webp Foto: Profimedia

Nova verzija trojanca Triada pronađena je na hiljadama novih Android uređaja. Preinstalirani trojanac omogućava hakerima da ukradu podatke čim se uređaji uključe, a istraživači kompanije Kaspersky kažu da ova kampanja uglavnom utiče na korisnike u Rusiji, gde je od 13. do 27. marta otkriveno najmanje 2.600 infekcija koje je otkrio njihov softver.

Triada je pronađena na kopijama popularnih modela pametnih telefona koji se prodaju u onlajn prodavnicama po nižim cenama.

Triada je poznati modularni Android malver koji je prvi put otkriven 2016. godine. U to vreme se smatrao pionirom jer je skoro u potpunosti radio u RAM-u uređaja kako bi se izbeglo otkrivanje.

Od tada, bilo je više izveštaja da se Triada krije u firmwareu jeftinih Android telefona koji se prodaju preko sumnjivih nezvaničnih maloprodajnih kanala.

Malver se ne može ukloniti sa uređaja bez flešovanja ROM-a.

Novi izveštaj kompanije Kaspersky otkriva da je najnovija verzija Triade i dalje veoma dobro sakrivena u Androidu i da se kopira u svaki proces na pametnom telefonu.

Šta sve radi malver?

Ova varijanta malvera Triada na zaraženim uređajima krade naloge sa mesindžera i društvenih mreža, šalje i briše poruke na WhatsAppu i Telegramu, krade kriptovalutu zamenom adresa novčanika u aplikacijama, prati pretraživanja korisnika i zamenjuje linkove.

Takođe, lažira telefonske brojeve tokom poziva da bi preusmerio pozive, presreće, šalje i briše SMS poruke, aktivira premijum SMS usluge, daljinski preuzima i pokreće aplikacije i blokira mrežne konekcije da bi izbegao otkrivanje ili poremetio odbranu.

Analiza transakcija pokazuje da je nova verzija trojanca Triada ukrala kriptovalute u vrednosti od najmanje 270.000 dolara. Međutim, ukupan ukradeni iznos je nepoznat jer uključuje i kriptovalutu Monero kojoj je teško ući u trag.

Kaspersky nije siguran kako su uređaji zaraženi Triadom, ali se pretpostavlja da je to rezultat napada na lanac snabdevanja.

"Nova verzija malvera je ugrađena u firmware pametnog telefona pre nego što uređaji uopšte stignu do korisnika", kaže Dmitrij Kalinjin iz kompanije Kaspersky.

"Verovatno je da je lanac snabdevanja u nekom trenutku kompromitovan, pa čak ni prodavnice možda neće shvatiti da prodaju telefone sa Triadom", dodaje on.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()