Kako se navodi, kompanija je već odredila potencijalnu akviziciju
ChatGPT bi mogao biti pokretan domaćim čipovima u budućnosti, ako OpenAI zaista odluči da kreira svoj procesor.
Prema Rojtersu, kompanija trenutno istražuje mogućnost kreiranja sopstvenih čipova za veštačku inteligenciju i čak je procenila potencijalnu akviziciju.
Izvršni direktor OpenAI-ja Sem Altman je ranije okrivio nedostatak GPU-ova za zabrinutost korisnika u vezi sa brzinom i pouzdanošću API-ja kompanije, pa je navodno nabavku više AI čipova stavio kao prioritet.
Pored toga što je u stanju da se pozabavi problemima sa nedostatkom GPU-ova, OpenAI korišćenjem sopstvenih čipova mogao bi da olakša upravljanj troškovima kada su u pitanju kompanijini proizvodi.
Na osnovu analize Stejsi Rasgon iz Bernstein Researcha, svaki ChatGPT upit košta kompaniju oko četiri centa.
Usluga je dostigla 100 miliona mesečnih korisnika u prva dva meseca, što znači milione upita dnevno, iako je prvi put izgubila korisnike u julu.
Rasgon je rekla da ako ChatGPT upiti dostignu desetinu onoga što Google dobija, onda će mu u početku biti potrebni GPU-ovi vredni 48,1 milijardu dolara i da će ubuduće trošiti 16 milijardi dolara godišnje na čipove.
U ovom trenutku, NVIDIA kontroliše tržište čipova namenjenih za AI aplikacije – Microsoftov superkompjuter, koji je OpenAI koji koristio za razvoj svoje tehnologije, na primer koristi 10.000 NVIDIA GPU-ova. Zato su druge kompanije – veći igrači u tehnološkoj industriji – odlučile da počnu da razvijaju sopstvene čipove.
Microsoft, najveća potpora OpenAI-ju, radi na sopstvenom AI čipu od 2019. godine, navodi The Information.
Proizvod nosi kodno ime Athena, a OpenAI je navodno testirao tehnologiju.
OpenAI tek treba da odluči da li će nastaviti sa svojim planovima, kaže Rojters.
Čak i ako odluči da krene u tom pravcu, mogle bi da prođu godine pre nego što počne da koristi sopstvene čipove za pokretanje svojih proizvoda.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.