Naša zemlja bi trebalo uskoro da dobije i bolju zaštitu podataka građana i privrede
Srbija bi uskoro trebalo da dobije novi Zakon o informacionoj bezbednosti i bolju zaštitu podataka građana i privrede.
Izmene zakona neophodne su zbog nove direktive Evropske unije u ovoj oblasti, a rok za usklađivanje je oktobar 2024.
Jelena Mićić iz Nacionalne alijanse za lokalni i ekonomski razvoj kaže za RTS da je postojeći Zakon bio usklađen sa direktivama EU, ali je Unija u mežuvremenu promenila zakon.
“Evropska unija je unapredila svoj regulatorni okvir u ovoj oblasti, tako da su donete nove direktive: NIS2 direktiva i akt o sajber bezbednosti. U procesu pristupanja Evropskoj Uniji Srbija je dužna da prati te trendove u oblasti informacione bezbednosti.
Posle rešenja koje je dao postojeći Zakon o informacijalnoj bezbednosti, zatim brojne preporuke stručne javnosti, došli smo do toga da je potrebno da donesemo novi zakon o informacionoj bezbednosti koji će biti usklađen sa NIS2 direktivom i aktom o sajber bezbednosti, ističe Mićićeva, naglašavajući da se razmišljalo o izmeni i dopuni postojećeg zakona, ali se od toga odustalo.
"Zbog krupnih promena i velikih, da kažemo, unapređenja u ovoj oblasti preko 50 članova bi bilo izmenjeno, tako da iz tog razloga je na kraju doneta odloka da se radi novi zakon“, kaže Mićićeva.
Operatori su podeljene u prioritetne ili u važne, u zavisnosti od učestalosti testiranja njihovih zaštitnih sistema, ističe Mićićeva.
“Kada govorimo o prioritetnim, to su oni, da kažemo, pravni subjekti koji su registrovani da obavljaju delatnosti u oblasti, recimo, energetike, saobraćaja, bankarstva. A kada govorimo o važnim, oni koji spadaju u grupu važnijih operatora IKT sistema i oni su možda malo manjeg stepena važnosti za društvo", rekla je Mićićeva.
Novi zakon predviđa osnivanje Kancelarije sa informacionu bezbednost
Kancelarija za informacionu bezbednost formira se u skladu sa aktom o sajberne bezbednosti, kaže Mićićeva.
"Ona će izvršiti objedinjavanje nacionalnog CERTA koji se trenutno nalazi u Ratelu i nadložnosti CERTA za organe vlasti koje se sada nalaze u Kancelariji za IT. Tako da, sada će se te nadložnosti objediniti. Kancelarija za informacionu bezbednost obavljaće i koordinaciju na nacionalnom nivou", rekla je ona.
Predviđene su i dve javne rasprave o nacrtu zakona, u Beogradu 18. augusta i u Kragujevcu 21. avgusta u Kragujevcu.
Zainteresovane strane mogu da prisustvuju i da daju svoje komentare na postojeći nacrt.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.