Proces hlađenja za superkompjutere biće prilagođen za prenos toplote u vodu rudnika
Sistem, prvi u Velikoj Britaniji, ima za cilj da uskladišti višak toplote koju generiše Advanced Computing Facility (ACF) Univerziteta u Edinburgu u napuštenim rudarskim kopovima.
ACF, u kojem se nalazi nacionalni superkompjuter, trenutno emituje do 70 GVh otpadne toplote godišnje, a očekuje se da će cifra porasti na 272 GVh sa instalacijom budućeg vladinog superkompjutera Exascale.
Studija izvodljivosti, vredna 2,6 miliona funti, će istražiti kako voda u starim rudnicima može da se iskoristi za grejanje domova. Proces hlađenja za superkompjutere biće prilagođen za prenos toplote u vodu rudnika, koja će se potom distribuirati domaćinstvima putem tehnologije toplotne pumpe.
Ako uspe, ova studija bi mogla da obezbedi globalni plan za prenamenu napuštenih mreža rudnika uglja, škriljaca i minerala u podzemne sisteme za skladištenje toplote. S obzirom da je četvrtina kuća u Velikoj Britaniji izgrađena na bivšim rudnicima, do sedam miliona domaćinstava moglo bi imati koristi od ovog pristupa.
Projekat Edinburgh Geobattery vodi geotermalna kompanija TownRock Energy, u saradnji sa industrijom i akademskim partnerima iz Škotske, SAD i Irske.
Vodeći akademik na projektu, profesor Kristofer Mekdermot, sa Geonaučne škole Univerziteta u Edinburgu, istakao je: "Ovaj projekat otvara potencijal za širenje izvlačenja toplote uskladištene u vodi iz rudnika. Većina napuštenih rudnika uglja je preplavljena vodom, što ih čini idealnim izvorom toplote za toplotne pumpe.
Sa više od 800.000 domaćinstava u Škotskoj, smanjenje troškova energije na održiv način je izuzetni bitno, a korišćenje otpadne toplote moglo bi da bude id velikog značaja".
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.