Za kriptorudarenje trenutno je potrebna rekordna količina rada za istu nagradu, samim tim raste i potrošnja električne energije i manja je profitabilnost
Nova analiza JPMorgana, objavljena krajem nedelje, kaže da rudari bitcoina nemaju previše razloga za veselje. Dok se cena te kriptovalute kreće na nivou oko 60.000 dolara, odnosno gotovo 20% ispod vrhunaca iz marta, težina njegovog rudarenja raste.
Tako je početkom avgusta hashrate (brzina heširanja) porastao već treći mesec uzastopno i došao do 667 EH/s, postavljajući time nove rekorde. Količine nagrada dodatno su smanjene i nedavnim "halvingom".
To sve znači da je za kriptorudarenje trenutno potrebna rekordna količina rada (proof-of-work) za istu nagradu, samim tim raste i potrošnja električne energije, čineći profitabilnost čitave industrije rekordno niskom.
Volatilnost te grane mogla bi, međutim, da se kompenzuje delimičnim oslanjanjem na nove, rastuće sektore, srodne rudarenju. Investiciona kuća VanEck tako procenjuje da bi slabo profitabilna velika postrojenja za kriptorudarenje mogla u budućnosti da se okrenu novim trendovima - veštačkoj inteligenciji i računarstvu visokih performansi (HPC).
Preusmeravajući deo električne energije, do sada korišćene za rudarenje, za rad u tim sektorima, otvara im se velika prilika za dodatnu zaradu.
"AI kompanijama je potrebna energija, a rudari bitcoina je imaju", stoji u izveštaju, koji procjenjuje da je potencijal veliki.
Ukupno bi industrija rudarenja na taj način mogla da ostvari i do 13,9 milijardi dolara prihoda na godišnjem nivou, ako samo 20-ak procenata svoje energije preusmeri u data i računarske centre koji se bave veštačkom inteligencijom.
Naravno, ta projekcija je optimistična i uzima u obzir idealne uslove, u kojima kriptorudari mogu sami da finansiraju kupovinu nove opreme, specijalizovane za AI i HPC računarstvo, umesto postojeće, namenjene rudarenju.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.