U pitanju je vrsta digitalnog vršnjačkog nasilja, gde žrtve mogu da budu izvrgavane ruglu na očigled brojnih korisnika određene društvene mreže
Sajber buling je vrsta digitalnog vršnjačkog nasilja koje je sve češće među mladima. Poslednji vid takvog nasilja je u osnovnim i srednjim školama, gde se deca imućnijih roditelja u onlajn grupama rugaju onima slabijeg materijalnog stanja.
Istraživali smo da li je moguće zaustaviti takav trend i šta bi žrtve digitalnog nasilja trebalo da urade da se zaštite.
David Jovan Milatović je kreator zabavno informativnih videa na tiktoku o psihologiji i svetu koji nas okružuje. Prati ga više od 20 hiljada ljudi, prvenstveno mladih. Provodi značajan deo svakodnevice na internetu i poput mnogih drugih, bio je žrtva digitalnog nasilja, odnosno sajber bulinga.
"Uglavnom su to neke uvrede. Ima tu dosta i pretnji. Kada je nešto na ličnoj osnovi, onda ljudi mogu i da se povežu sa tim. Pričanje o seksualnom opredeljenju, o nacionalnosti, onda često tu bude i privatnih poruka. Da li nađu tog kreatora, na instagramu ili tiktoku i pišu mu preteće poruke", kaže tiktoker i voditelj UNA televizije David Jovan Milatović.
Žrtve mogu da budu izvrgavane ruglu na očigled brojnih korisnika određene društvene mreže.
"U početku, sa tako nečim što vam je nepoznato, bude vam zastrašujuće i ne znate da se snađete. Ne znate zašto bi sad neko vama želeo zlo, a niste imali nikakavu zlu nameru kada ste to izneli. Ali vremenom, adaptivna smo bića pa se navikente na sve, pa se navikente i na to", dodaje Milatović.
Prevencija digitalnog nasilja deo je misije Instituta za digitalne komunikacije, odakle ističu da je takva vrsta nasilja posebno pogubna, jer se odigrava i dok je neko kod kuće ili dok spava.
"Izazove uvek jako veliku dozu nelagode, stresa, anksioznosti, tuge, akutne tuge, posledično i depresije, jer je pritisak na pojedincu koji trpi nasilje jako veliki. Za razliku od tradicionalnog nasilja, koje se uvek dešavalo u određenom kontekstu, dvorištu škole, ispred zgrade, na parku ili ulici, odakle bi dete moglo da pobegne", kaže psiholog Ana Mirković.
Mladi se teško nose sa sajber bulingom, i uglavnom su prepušteni sami sebi, napominju stručnjaci.
Ukoliko je vama ili nekom drugom potrebna pomoć, pozovite SOS telefon za pomoć 0800/309-309, opcija 1, SOS telefon je koji radi 24 sata, a na koji se javljaju stručnjaci za sprečavanje samoubistva - lekari Klinike za psihijatrijske bolesti "Dr Laza Lazarević". Takođe, centar "Srce" pruža pomoć u prevenciji samoubistava.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.