Sajber kriminalci sve češće ciljaju mlade gejmere: UNA pita - kako da zaštitimo i decu i novac?

Materijalno je glavni cilj prevaranata, zbog čega je i najčešća praksa upravo krađa podataka sa kartice

Autor: Una Đuričić
12.09.2024. 20:55
  • Podeli:

"Osvojite besplatnu nagradu.. ali prvo unesite vaše podatke" je standardni trik sajber kriminalaca koji ciljaju najmlađe iz gejming sveta. Da su deca gejmeri sve više na meti, govore podaci da je od početka godine bilo više od 6,6 miliona napada od kojih je većina bila povezana sa igricama poput Majnkrafta i Robloksa. 

Bilo da vam traže podatke o platnoj kartici, vašem nalogu ili lične podatke, ovakve informacije nikada ne ostavljajte, ukoliko se ne nalazite na oficijalnom sajtu igrice, kažu stručnjaci.

Da je prevara mladih gejmera bilo i kada je ona bila jedna od njih, slaže se i Teodora. Međutim, sada ih je mnogo više, jer kako kaže mnogo više dece ulazi u svet gejminga nego ranije.

"Deca nažalost lako nasedaju na to jer vide da je to nešto jeftinije i besplatno na nekim neproverenim sajtovima, i oni unose neke lične podatke, podatke sa kartice ili podatke sa tog naloga, gde postoji mogućnost da oni napišu svoj nik u igri i svoju šifru. I kad im ispod piše na primer, ne znam, dobićete besplatan skin, ili jeftinije valute, ili nešto i na taj način, lako nasednu, i lako budu prevareni i lako im se oduzmu i nalog i novac sa kartice i neki lični podaci", kaže Teodora Vlajić iz Srpskog saveza elektronskih sportova i esporta.

Gejmeri godinama grade svoj rang u igrici i sakupljaju različite skinove i koine, zbog čega su upravo ovakvi nalozi najviše na meti sajber kriminalaca.

"Da bi ukrali neki jači, ili da bi ukrali neki nalog koji oni nemaju ili što ne mogu da priušte. Ili jednostavno gledaju da uzmu što veći broj naloga dobrih, kako bi dalje mogli da prodaju i dobije nešto materijalno od toga", navela je Vlajićeva.

Materijalno je glavni cilj prevaranata, zbog čega je i najčešća praksa upravo krađa podataka sa kartice. S obzirom na to da deca, prilikom tih igrica najčešće koriste kartice svojih roditelja, to predstavlja dodatnu opasnost.

"Najbolje bi bilo u tim slučajevima, da uzmu internet karticu posebno za plaćanje na internetu. Danas takve kartice možete da uzmete u svakoj banci i mogu imati ili dinarska ili devizna sredstva na njoj", istakao je Luka Milinković, stručnjak za informacionu bezbednost.

Na ovakve kartice roditelji će moći da prebace samo određenu sumu novca, tako da prilikom krađe ona neće biti zloupotrebljena.

"Pored toga, imaju i tu drugu opciju, da koriste virtualnu platnu karticu kako bi plaćali na internetu. Mnoge banke daju mogućnost kreiranja te virtualne platne kartice, na aplikaciji koja se najčešće koristi jednokratno. I u tom trenutku kada je iskoriste kako bi platili, na nju prebace sredstva koja su neophodna, ona plati, i u tom momentu ako je neko ukrao podatke, ona je viruelna i onaj koji je ukrao ne može niko da je iskoristi jer je jednostavno ona postojala samo u tom trenutku za jedno plaćanje", zaključio je Milinković.

Moguće je i preko banke postaviti limit za potrošnju, a ukoliko roditelji primete da im je platna kartica zloupotrebljena, prvi korak je odmah blokirati karticu, zatim povući sredstva sa kartice na drugi račun, ukoliko je to moguće, i zvati banku, da prijave da oni taj novac nisu potrošili i da je u pitanju prevara. 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()