I pored toga što su danas obogaćene fotografijama, video porukama i drugim multimedijalnim sadržajima, slanje SMS poruka je u stalnom opadanju, a njihovo mesto zauzimaju društvene mreže u čet aplikacije
U poređenju sa usponom društvenih mreža i aplikacija za slanje poruka poput WhatsAppa, Messengera i Telegrama, čini se da je komuniciranje SMS porukama nakon 30 godina na zalasku. Ono, međutim, ipak nije potpuno nestalo sa naših telefona.
Prvi SMS u istoriji, koga je preneo britanski operator Vodafone 3. decembra 1992. godine, primio je zaposleni te kompanije Ričard Džarvis. Poruka se sastojala od 15 slovnih znakova – "Merry Christmas" (Srećan Božić). SMS je svojom jednostavnošću uneo revoluciju u komuniciranje među ljudima.
"To je tehnologija evropskog porekla", podsetio je za AFP Mark-Antoan Dupui, sin francuskog inžinjera Filipea Dupuia koji se smatra jednim od pronalazača GSM-a, mobilne 2G mreže koja je omogućila uspon SMS-a krajem devedesetih godina prošlog veka.
Ograničene na 160 znakova, zbog čega su korisnici razvili poseban i ponekad kriptiovan jezik poput "smajlija" od interpunkcijskih znakova, SMS poruke se danas razmenjuju u neograničenom broju obogaćene fotografijama, video porukama i drugim multimedijalnim sadržajima.
Kada su se pojavile u Francuskoj je "jedna SMS poruka koštala jedan franak", rekao je Žan-Mišel Uet, stručnjak za telekomunikacije konsultantse firme BearingPoint.
Iako su bile veoma popularne i na početku 2010-ih, posebno za čestitanje Nove godine, korištenje SMS poruka u stalnom je padu. Samo u Velikoj Britaniji broj upućenih SMS poruka u zadnjih 10 godina je, prema podacima britanskog regulatora za telekomunikacije Ofcoma, opao četiri puta. Uspon doživljava slanje poruka puem interneta.
Glavni razlog za to je uspon društvenih mreža (Facebook, Snapchat, Instagram) i posebno aplikacija za slanje poruka kao što su WhatsApp, Messenger, iMessage, Viber i Telegram, koje izbegavaju roming koristeći se internetom.
Uz to, mlađe generacije osvojile su inovacijama poput kreiranja grupa za razgovor i potvrda da je poruka pročitana.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.