Spuštanje veštačke inteligencije na "kućni nivo": Windows 12 pružaće mnogo, ali će mnogo i da traži

Microsofotov potez imaće i posledice na čitavo tržište, jer bi se zbog njega mogla dodatno povećati potražnja za memorijskim čipovima

22.01.2024. 23:00
  • Podeli:
ai, veštačka inteligencija, windows 12, računar, kompjuter, laptop - shutterstock-65ae57e560b69.webp Foto: Shutterstock

Ovu godinu bi u svetu računara još jednom mogla da obeleži generativna veštačka inteligencija, koja polako pronalazi svoj put do poslovnih aplikacija, najrazličitijih servisa, pa i operativnih sistema.

Već neko vreme se spekuliše i da će Windows 12, čije se lansiranje takođe očekuje tokom 2024. godine, značajnije zavisiti upravo od AI sistema i rešenja, odnosno da će njihova misija biti da "običnom" korisniku donesu iskustvo "AI računara". Takvi lični računari bi predstavljali novu generaciju, u kojoj Microsoft vidi novi potencijal.

Prema novom izveštaju analitičara kuće TrendForce, taj plan je potvrđen - AI aplikacije biće proširene, a obrada AI funkcija spustiće se delimično s velikih cloud servisa i servera na lične "AI računare". Samim tim, i oni će morati da budu nešto moćniji, pa se tokom ove i sledeće godine očekuje pojava naprednijih procesora, s naglaskom upravo na izvođenje operacija iz domena veštačke inteligencije.

Oni bi morali da ponude bar 40 TOPS-a (milijarda proračuna u sekundi), što je Microsoft postavio kao benchmark za AI aplikacije

Tu specifikaciju bi u narednom periodu mogli da zadovolje čipovi kao što su Qualcommov Snapdragon X Elite, AMD-ova serija Ryzen 8000 i Intelov očekivani Lunar Lake.

16 GB RAM

Novi Windows i poslovni paket Office (tj. Microsoft 365) i u narednim izdanjima će doneti još dublje integrisan Copilot, kao pomoćnika zasnovanoga na veštačkoj inteligenciji. On će po novom biti ključni deo arhitekture "AI računara", pa će se kod njih povećati i "glad" za radnom memorijom.

Prema istom izvoru, Microsoft će za Windows 12, uzevši u obzir sve AI funkcije, povećati minimalnu količinu tražene radne memorije na čak 16GB. Samo računari s tom količinom memorije i ranije pomenutom procesorskom snagom smatrali bi se sposobnim da postanu "AI računari".

Microsofotov potez imaće i posledice na čitavo tržište, jer bi se zbog njega mogla dodatno povećati potražnja za memorijskim čipovima. Windows 11, poređenja radi, zahteva minimalno 4GB radne memorije. Prošle godine pisalo se da bi "dvanaestica" te zahteve mogla da udvostruči, a sada vidimo da ni četvorostruko povećanje nije isključeno.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()